Данните показват, че има някакъв ръст на туристи и нощувки тук, но в никакъв случай потенциалът, който съществува на територията на общината и областта, не се използва пълноценно.
Това каза днес в Шумен министърът на туризма Николина Ангелкова по време на браншова среща с представители от сферата на туризма в Шумен. Тя е на посещение в града и по-рано бе посрещната от кмета на общината Любомир Христов и неговия екип. Програмата й включва и посещение на Мемориален комплекс „Създатели на Българската държава“, Астрономическата обсерватория, Шуменската крепост, пещера „Бисерна“ и ИАР „Плиска“.
"Тенденцията, която съществува е туристите, които идват на слънце и море да търсят разнообразие. Шумен е на 40 минути от Варна с добра инфраструктура, но единственото, което липсва е информацията за културно-историческия туризъм, който предлага града и да се направи така, че да се комбинира летният туризъм с културно-историческия", каза Ангелкова.
Тя уточни, че министерството се е фокусирало върху културно-историческия и балнео и спа туризъм, за да се осигури целогодишна заетост и върху вътрешността на страната.
"Затова и създадохме осевите културно-исторически дестиницаии, една, от които е столиците и градовете на българските царе и патриарси. Стартирахме вече с брошура, в която попадат Шумен, Плиска и Преслав и ще я популяризираме", каза министърът и добави, че министерството ще подкрепя инициативи, но активността на общините трябва да е голяма, да популяризират, да разказват на всички и да привличат вниманието на туристите.
Освен 8-те културно-исторически дестинации, в които присъства и областта, министър Ангелкова се спря и на създадения от министерството онлайн регистър на туристическите атракции. “В него от Шумен има подадени 121 атракции, но този регистър не е затворен, той е динамичен и по ваша инициатива, и на общината, всяка една атракция за туризъм може да се добави", обясни Ангелкова. Тя каза, че предстои той да бъде надграден с фестивали и събития, които има в страната и отново призова общините на територията на област Шумен да популяризират календара на културните си прояви.
И още по рекламата за културно-историческия туризъм в областта тя съобщи, че министерството стартира журналистически експедиционни турове, в които Шумен отново е включен. “За тук са включени няколко такива, особено румънски журналисти и туроператори, защото потокът преминава от тук, но за съжаление само преминава. Когато стартират, ще ви информираме и от вас отново зависи какво ще им покажете, защото те ще пишат и разказват, а туроператорите ще създават своите си бизнес отношения”, каза тя.
Според Ангелкова в разговора си с кмета Любомир Христов общината е изявила желание да се включи активно и с друга реклама – билборд кампания, в която на територията на една община ще се рекламира друга с историческите си забележителности. И още - чрез специално създадената дирекция в министерството “Програма и проекти в туризма” двете страни са се споразумели да организират информационни дни за региона.
На браншовата среща кметът Христов увери присъстващите, че развитието на туризма е един от приоритетите на кметския екип и, че тепърва има още много какво да се желае, да се прави и да се работи за развитието му. "Искам да ви уверя, че това е един от приоритетите, който е поел нашия екип – за развитие на туризма в Шумен, защото действително има какво да се желае и то доста. Не искам да казвам нищо за тези, които са били преди нас, за да не прозвучи политически, но от срещите, които сме направили с някои от туроператорите, всички останаха с недоумение, че това, което го имаме, досега никой не им го е показал и не е рекламирал", каза кметът.
По-рано днес градоначалникът прие в кабинета си министър Ангелкова. Присъстваха зам.-кметовете Росица Антонова, Найден Косев, Боян Тодоров, д-р Светлана Маркова и секретарят на общината Диян Димитров.
„В областта на туризма се наблюдават много пропуски. Общинското ръководство е съставило амбициозна програма, която предстои да се реализира през оставащата част от мандата. Искаме да покажем на туристите, че Шумен е дестинация, която си заслужава да посетят. Към момента и чуждестранните, и българските туристи, които пътуват по магистрала „Хемус“, минават около Шумен и продължават към курортите по северното Черноморие. Една от основните ни задачи е да създадем подходящи условия, за да включат и нашия град в туристическия си маршрут“, заяви Любомир Христов по време на срещата, съобщиха от пресцентъра му.
Кметът поставил искане за съдействие от държавата при поддръжката на паметника „Създатели на българската държава“, който е собственост на Министерството на културата. Към момента поддръжката изцяло се поема от общинския бюджет.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Местата за туристи трябва да бъдат интерактивни, а не съзерцателни. Посетителите да извършват нещо, да участват в някакво действие. С картинки можем да се запознаем и от голяма разстояние.
Дарвин до Анубис
Може да е некадърник и подлизурко,но според учението на Дарвин оцеляват приспособимите а не силните.
Пример:силните динозаври изчезват,но хлебарките остават до ден днешен.
Извод:Др.Косев е приспособим.
8
Никога не съм говорил за Индустриален парк, къде го чукаш,къде се пука...В Шумен терени и сгради колкото искаш,стига да има желание предприемачът да инвестира и работи...Преди няколко години в Шумен фалираха производствени фирми с над 20 годишна история,аз в момента се сещам поне за 5-6...И причината беше донякъде световната криза,но също така и чисто субективни обстоятелства...А сега туризъм -и то приоритетно...Хора,Шумен е толкова туристически град,колкото Сливен,Хасково, Габрово, Добрич, Плевен,Перник и т.н. И там има паметници,не само тук...Айде,със здраве...
7878
Косев е добре приспособим.Обкражението му казва, че много се е променил.А до паричките- не е.Ваня от книжарницата ще прави новите туристически дипляни.
Анонимен
Толкова много заводи не работят. КТА Мадара, Август Попов, ВЕЛА, Тютюнев комбинат и т.н. а те тръгнали туризъм да развиват. Работа трябва за младите, работа.Иначе някой ден ще гледат в Шумен само паметници и стари хора.Така, че тези от снимките да измислят нещо истинско, а не да гледат само да лапат пари. За книжарницата на Ваня всички знаем що тъй.
!!!!!!!!!
Е и какво от това ,време е да спрете да мислите само за джобовете ,вижте града ни остава без хора и най-важното е водата ,каква е и за какво плащаме.Свалете си очилата ,ще дойде време ние да ви ги свалим.
от горе
За да се развие туризма в Шумен, трябва рязък завой във отношението към него.
Вместо да се търсят причини който пречат, трябва да се търсят начини с които да се направи.
Трябва да се изгради нова структура с нови хора и нови задачи.
И ако участва и грам широбаджанащина, ще е пълен провал.
Естествено ще трябват и пари.
от компанията на данито
Няма го Данито Данчев,той веднага щеше да оправи работата.Че вече изкараните парички са на привършване и трябват нови постъпления......Може веднага да се разработи европроектче....Че сегашния екип на управляващия кметството пенсиониран полковник,не е изобщо в час.Все пак кмета преди да го изберат е поел ангажименти към доста хора и трябва да ги изпълнява.Иначе няма пак да впишат в листата.Трябва да слушка,иначе няма да му дадат да папка...
1969
Само като се види спирката до Стария град и ти става ясно всичко за туризма в Шумен.Явно всичко е само администрация на хранилка за заплата,без ангажименти и таргети.Хора без инициатива сложени на такива места.Още търся постиженията от"успешните мандати" на предишните управници.За съжаление района има нещастието на лоши управници.