Евентуалният бъдещ концесионер на зала "Арена Шумен" трябва да е готов да плаща за нея годишна такса в размер на 125 хил. лв., реши днес Общинският съвет.

Цената бе предложена от кмета Любомир Христов и е 12,5 пъти по-висока от първоначално заложените в докладната на администрацията му.

До решението се стигна след продължителен и бурен дебат в сесийна зала.

Социалистите поискаха зала "Арена Шумен" изобщо да отпадне от общинския план за концесиите. Лидерът им Веселин Пенчев посочи, че липсва анализ, който да налага нуждата от търсене на концесионер.

Кметът Христов заяви, че въпреки вкарването на залата в план за концесии докато е той кмет няма да я даде на никого без решение на Общинския съвет. "Планът е до 2020-та година, може догодина, ако има друг кмет, той да реши да я даде, това е само един план. Аз докато съм кмет, няма да внеса такова предложение", каза Христов.

Икономическата комисия към Общинския съвет предложи годишната концесионна такса да бъде 60 хил. лв., а Комисията по младежки дейности и спорт - 120 хил. лв.

"Щом ще е като на сватба, да е като на сватба - аз променям докладната и казвам таксата да е 125 хил. лв. на година", каза Любомир Христов.

Съветниците харесаха идеята му и я одобриха с 32 "За", 5 "Против" и 2 "Въздържал се". Против бяха съветниците от групата на БСП и Добин Чайлев от "Атака".

С предходно свое решение Общинският съвет одобри предложените цени за ползване на „Арена Шумен“, които варират от 1500 лв. до 3000 лв. за събитие, според това каква част от залата ще се ползва.

След като наемите за залата бяха разгледани по комисии, бе предложено спортните клубове от Шумен да получат преференциална цена от 400 лв. на ден за тренировки и състезания. Това предложение за малко да не бъде прието от Общинския съвет, поради неразбиране на текста. В него, от страна на администрацията, бе записано тази цена да е за „спортни клубове“. Валентин Велев предложи тази цена от 400 лв. да се заплаща „от един или няколко спортни клуба“. Мотивите му бяха, че така два или повече клуба могат да се комбинират и да заплащат по-ниска цена на ден.

Директорът на ОП "Общински жилища и имоти" Юлиян Вълчев обясни, че физически и технически ще е трудно да се монтират и премахнат съоръжения за различни видове спорт и това ще затрудни както клубовете, така и тези, които поддържат залата. Вълчев каза още, че реално на ден при провеждане на дадено събитие разходите за залата са 2 228 лв.

При гласуването и двете предложения не получиха подкрепа от съветниците, което автоматично отхвърли и преференциалната цена за клубовете. След консултации на политическите сили Валентин Велев оттегли предложението си, а това на администрацията бе прегласувано и прието с 33 гласа „за“, без против и въздържал се.

ШУМ.БГ