Евентуалният бъдещ концесионер на зала "Арена Шумен" трябва да е готов да плаща за нея годишна такса в размер на 125 хил. лв., реши днес Общинският съвет.
Цената бе предложена от кмета Любомир Христов и е 12,5 пъти по-висока от първоначално заложените в докладната на администрацията му.
До решението се стигна след продължителен и бурен дебат в сесийна зала.
Социалистите поискаха зала "Арена Шумен" изобщо да отпадне от общинския план за концесиите. Лидерът им Веселин Пенчев посочи, че липсва анализ, който да налага нуждата от търсене на концесионер.
Кметът Христов заяви, че въпреки вкарването на залата в план за концесии докато е той кмет няма да я даде на никого без решение на Общинския съвет. "Планът е до 2020-та година, може догодина, ако има друг кмет, той да реши да я даде, това е само един план. Аз докато съм кмет, няма да внеса такова предложение", каза Христов.
Икономическата комисия към Общинския съвет предложи годишната концесионна такса да бъде 60 хил. лв., а Комисията по младежки дейности и спорт - 120 хил. лв.
"Щом ще е като на сватба, да е като на сватба - аз променям докладната и казвам таксата да е 125 хил. лв. на година", каза Любомир Христов.
Съветниците харесаха идеята му и я одобриха с 32 "За", 5 "Против" и 2 "Въздържал се". Против бяха съветниците от групата на БСП и Добин Чайлев от "Атака".
С предходно свое решение Общинският съвет одобри предложените цени за ползване на „Арена Шумен“, които варират от 1500 лв. до 3000 лв. за събитие, според това каква част от залата ще се ползва.
След като наемите за залата бяха разгледани по комисии, бе предложено спортните клубове от Шумен да получат преференциална цена от 400 лв. на ден за тренировки и състезания. Това предложение за малко да не бъде прието от Общинския съвет, поради неразбиране на текста. В него, от страна на администрацията, бе записано тази цена да е за „спортни клубове“. Валентин Велев предложи тази цена от 400 лв. да се заплаща „от един или няколко спортни клуба“. Мотивите му бяха, че така два или повече клуба могат да се комбинират и да заплащат по-ниска цена на ден.
Директорът на ОП "Общински жилища и имоти" Юлиян Вълчев обясни, че физически и технически ще е трудно да се монтират и премахнат съоръжения за различни видове спорт и това ще затрудни както клубовете, така и тези, които поддържат залата. Вълчев каза още, че реално на ден при провеждане на дадено събитие разходите за залата са 2 228 лв.
При гласуването и двете предложения не получиха подкрепа от съветниците, което автоматично отхвърли и преференциалната цена за клубовете. След консултации на политическите сили Валентин Велев оттегли предложението си, а това на администрацията бе прегласувано и прието с 33 гласа „за“, без против и въздържал се.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Пълна простотия,подарък ли правите? 100 години ли ще избивате 12 милиона които изхарчихте за строежа? Общината ако я ползва колко ще плаща?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Лацио
На г-н Беджев няма ли кой да му каже, че не е възпитано да се държи като чобанин в сесийната зала? Само ценни кадри вади кмета.
Публично-частно партньорс
Публично-частно партньорство
Със Закона за концесиите се урежда публично-частното партньорство, при което икономически оператор изпълнява строителство или предоставя услуги по възлагане от публичен орган чрез концесия за строителство или концесия за услуги.
Целта на закона е да осигури:
развитие на качествени и достъпни инфраструктура и услуги от обществен интерес чрез партньорство между публичните органи и икономическите оператори;
задоволяване на обществени потребности чрез включване на частни инвестиции в строителството и в предоставянето и управлението на услуги при най-добро съотношение на качество и цена;
ефективност и ефикасност при разходването на публични средства и на средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове и програми;
икономическа ефективност при управлението на публичната собственост в защита интереса на гражданите и обществото.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ПЧП
Един екс министър е измислил поредното ограбване на хората с ПЧП
Публично-частно партньорство
След играда намери 3ма глупака да станеш милионер, като ти дадат пари
последваха пирамидите във Варна
след това масовата приватизация
инфлацията
фалита на КТБ
2 милиарда за псевдосаниране
Сега Публично-частно партньорство
Строим с държавни пари и подаряваме залата за милиони за 25 години на концесия на частник.
Така било в Сингапур. Залата я отдали за 700 милиона за 25 години.
ама у нас все има хора да мислят как да ни ограбят. големи сме балъци.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Незавършил икономист
Искам да попитам, по запознатите от мен, че аз явно съм ниско образован и не знам:
Като направиш инвестиция (построиш сграда, закупиш земя или закупиш имот с цел отдаване под наем, направиш производство, и др.)
Не е ли редно да си направиш сметката и след 10, максимум 15 години да си избил инвестицията и да започнеш да печелиш. С други думи - Инвестицията да работи за теб.
Тук тази формула не работи, явно нещо не са сметнали както трябва общинатите и кмета?
Анонимен
Нито една зала в страната не е на печалба. Такъв тип обекти се самоиздържат трудно, но имат други функции, имидж на града събития, концерти състезания, нощувки барове и заведение. Таксата трябва да е такава че след 20 да е събрана сума за някакъв ремонт но и концесионера да не я държи празна без събития. Може би исинската цена е някъде 75 хил годишно.