Оптимист съм, че България може да стане пълноправен член на Шенген до края на 2024 година. Наистина съм много горд от това, което България постигна и ще направя всичко, което зависи от мен, заяви министър-председателят на Нидерландия Марк Рюте на брифинг в отговор на въпрос на български журналист по повод членството на страната ни в Шенген.

По темата за членството на България в еврозоната, премиерът Рюте също изрази оптимизъм, но подчерта, че страната ни трябва да покрие критериите и той ще се съобрази с решението на ЕК по темата.

Българският премиер е на еднодневно посещение в Хага заедно с министъра на отбрана Тодор Тагарев. Двамата премиери обсъдиха днес въпроси от двустранен интерес и от европейския дневен ред, включително теми, свързани със сигурността в Европейския съюз. Във фокуса на разговорите бяха и ключови приоритети за България като влизането в сухопътен Шенген тази година и членството на страната ни в еврозоната от 1 януари 2025 г.

Марк Рюте благодари на Николай Денков за посещението и изрази увереност, че отношенията между двете държави стават все по-добри.

Вносът на български продукти в Нидерландия е на стойност 1,5 милиарда евро. Двете държави работят заедно на ниво ЕС и НАТО, подчерта Рюте. Той обърна внимание на подкрепата на България за Украйна и важността на страната ни като източен фланг на НАТО. Според нидерландския премиер, в България руската заплаха се чувства много ясно, включително когато става дума за въздушното пространство на страната ни. Рюте коментира и постигнатото по отношение на охраната на въздушното пространство - т. нар. еър полисинг (air policing), в който са били включени нидерландски самолети F 35, а нидерландски морски пехотинци са били разположени в български авиобази. Според Марк Рюте не бива да се пренебрегва проблемът с дезинформацията и опитите на Москва да влияе и да разделя българското общество. Той беше категоричен, че проблемът с дезинформацията показва за пореден път, че войната в Украйна излиза далеч извън очертаните граници на картата.

За Нидерландия общият пазар е основна ценност на Европейския съюз и е в основата на просперитета му и държавите трябва да се противопоставят на импулсите и опитите да се налага протекционизъм. Ние трябва да подобрим общия пазар и позициите си в посока на развитие на дигиталните и чисти технологии, допълни Рюте. Според него е станало ясно, че преди насрочения за месец март Европейски съвет България и Нидерландия споделят едни и същи притеснения и са изправени пред еднакви предизвикателства, свързани със състоянието на Съюза.

Дир.бг