От миналата година в Ротердам се забелязва голямо увеличение на емигрантския поток от България. Установихме, че голяма част от тях са от шуменския регион. Това каза кметът на Ротердам Ахмед Абуталеб, който пристигна днес в Шумен, водейки 10-членна холандска делегация. Чужденците се срещнаха с кмета на Шумен, директорите на областната дирекция на полицията и на местното Бюро по труда, с НПО-та.

„Установихме, че голяма група емигранти са от Шумен и областта. В Ротердам в момента се създава малък Шумен. Трудно е да се каже точно колко са на брой, тъй като те не искат да се регистрират. Официално регистрирани са само 300-400 души“, каза зам.-кметът на пристанищния град Хамит Каракуш, който отговаря за социалните въпроси и емиграцията. Той обясни, че българските емигранти са предимно роми и такива, говорещи турски. „Ние като община се опитваме да помагаме на тези хора, затова постоянно повтаряме да се регистрират при нас, но много хора не знаят какви възможности има, те не ги използват. Това, което искаме да предотвратим е да се злоупотребява със системата. Виждаме такива случаи и такива хора ние ги наказваме. Има доста правила, които тези хора не знаят“, заяви Каракуш.

Кметът Абуталеб от своя страна даде за пример няколко случая – за къща с настанени в нея 3 проститутки, за семейство, което той лично видял да си изхвърля боклука на улицата и за хулиганство след запой. „За едно съм сигурен -  моят град няма социалната инфраструктура, която да приеме ромите с традиционния им начин на живот“, каза градоначалникът. Според него в момента все още проблемът с българските емигранти не е твърде голям, но се увеличава.

Той изказа мнение, че хората в Европа трябва да имат право да се движат свободно. „Смятам обаче, че проблемите трябва да бъдат решавани там, където възникват. Експортирането им не е решение“, каза Абуталеб.

Директорът на ротердамската полиция Франк Пау добави, че има добро взаимодействие с българските, и конкретно шуменските, си колеги. „Целта ни е да разширим сътрудничеството“, каза той.

В делегацията бяха още Фред Вестербеке - градски прокурор, Мариеле Хейминк - програмен мениджър Трудови мигранти от ЕС в община Ротердам, Едвин Брандсма, служител в отдел Международни отношения на община Ротердам, Бренда Фишер - стратегически анализатор, Полиция Ротердам, Ралф Борманс - съветник по сигурността, Хелене Зелер - съветник Международни отношения, община Ротердам, Рини Бюс – съветник в посолството в София.
След Шумен холандците заминават за Констанца, Румъния, от където идвала друга голяма емигрантска група. 

ШУМ.БГ