Там, където има поставени военни паметници и плочи на вече занемарени и отдалечени от хората места да бъдат премествани към централните части на селищата.
Това препоръча днес на Областната комисия „Военните паметници“ Иво Антонов, гл. експерт по военните паметници в дирекция „Управление на човешките ресурси“ в Министерството на отбраната.
„Ние препоръчваме те да се преместят на подходящи места. Общината трябва си реши, ако паметна плоча е поставена на сграда, която вече е необитаема и се руши, то тя може да бъде преместена в централната част и поставена на някои от сградите там, за да може да се поддържа и да се извършват ритуали по повод годишнини и чествания“, каза Антонов.
Той уточни, че за преместването на военните паметници процедурата е по-сложна. Необходимо е решение на общински съвет, планиране на средства в местния бюджет, съответен проект, защото това е равносилно на процедурата по изграждане на нов паметник. Според него и в двата случая средствата трябва да се заделят от бюджета, защото общините имат това основание и задължение по Закона за военните паметници.
По отношение на поддържането им Антонов препоръча да се използват хора от временната заетост, както и ученици, които могат да поемат членство и да се грижат за даден паметник.
Днес на заседанието на Областната комисия бе одобрен и регистъра на военните паметници в областта. Той ще бъде качен на сайта на областта до края на годината, а впоследствие и в Националния регистър. Така всеки ще има достъп до военните паметници в областта и страната, кратка информация за тях, снимков материал и мероприятия за честване.
Днес от представителите на 10-те общини присъстваха само тези на Шумен, Н. Козлево, Нови пазар, Каспичан и Върбица. Те докладваха за състоянието на паметниците в техните общини и се оказа, че от 54-те военни паметници и плочи там към 15 от тях се нуждаят от освежаване, огради, почистване на коренища, бурени и храсталаци.
До ноември, когато ще бъде следващото заседание се взе решение да бъдат уведомени кметовете за вземане на мерки по почистването и освежаването им, както и да се събере информация през последните 5 години колко са заделените в бюджетите на 10-те общини средства за поддържане на паметниците и колко от тях са изразходвани за тази цел.
Тогава ще стане ясно кои от военните паметници и плочи предстои да бъдат преместени, и кои от всичките 74 военни паметници и плочи на територията от областта евентуално биха отпаднали от регистъра, ако не отговарят за такива съгласно Закона.
Според Антонов съвременният прочит за военни паметници касае само войниците загинали във войните и опълченците от Руско-турската война. "Руските и съветски паметници не са български, както не се признават за военни и политическите като тези за септемврийското въстание, партизаните и др. След 9 септември 1944 г. много от паметниците са правени смесени, и ако в някой от тях са записани 20 партизани, но има един, който е записан като войник, ние отдаваме към него дължимото и признаваме паметника за военен, но ако са изписани само като партизани - не се признава за такъв", уточни Антонов. Той добави, че паметниците извън военните са към регистъра на Министерството на културата.
Днес заседанието започна с приемането на новия му състав. Председател става областният управител Венцислав Венков, а зам. председател Даниела Миронова, зам. областен управител.
Към момента в регистъра за Шуменска област военните паметници и плочи са 74, от които 19 в Шуменска община.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
шуменец
аман, от комсомолски директиви, тези в областта нямат ли реална работа, заплатаджии
Гаргамел
Това е кощунство спрямо паметта на загиналите!