Държавният обвинител по делото срещу руския опозиционер Алексей Навални, обвинен в клевета спрямо ветеран от Втората световна война, поиска за подсъдимия глоба от 950 хил. рубли, съобщиха световните агенции. "Моля съда да признае Навални за виновен и да го накаже с глоба в размер на 950 хил. рубли" (около 10 600 евро), заяви помощник-прокурорът Екатерина Фролова.

Навални е обвинен в разпространение на "лъжлива" и "обидна" информация за ветерана Игнат Артьоменко. Последният защитил през лятото в предизборен клип референдума, довел до увеличаване на правомощията на президента Владимир Путин. На предишното заседание критикът на Кремъл отказа да се признае за виновен и заяви, че никога не е познавал Артьоменко. Опозиционерът нарече участниците в този клип "позор за нацията" и "предатели", а обвинението - политически гонения.

Облечен със син пуловер, борецът срещу корупцията участва днес в третото заседание по делото в Москва. Обвинението изтъкна, че подсъдимият "съзнателно е дискредитирал паметта за Великата отечествена война" и умишлено е "насъсквал поколенията едно срещу друго", предаде ТАСС.

Адвокатът на опозиционера Олга Михайлова нарече обвиненията срещу него невероятни и произволни. Тя заяви, че в случая липсва състав на престъпление. Защитата поиска оправдателна присъда и прекратяване на делото.

Решението се очаква на 20 февруари. Тогава Навални ще произнесе последната си дума, заяви съдията Вера Акимова, цитирана на сайта на в. "Известия" (това е денят, в който се разглежда обжалването му на присъдата по делото "Ив Роше" - по него съдът замени този месец условна присъда от 2014 г. с ефективна - бел. ред).

По време на процеса опозиционерът отново размени остри реплики с обвинението и съдията, като ги разкритикува заради тяхната пристрастност и подчинение на властта, отбелязва АФП. Днес се очаква правосъдието да разгледа и иск за морални щети, подаден срещу Навални от близкия до Кремъл олигарх Евгений Пригожин.

Освен това се очаква да бъде гледан и апелативен иск, внесен от Навални, който оспорва глоба от 3.3 млн. рубли (37 хил. евро) в полза на предприятие от хранително-вкусовата промишленост, наложена по друго дело за морални щети. През 2018 г. Навални обвини тази компания, че продава продукцията си на федералната служба Росгвардия на завишени цени, следвайки корупционна схема. На 2 февруари критикът на Кремъл получи ефективна присъда от две години и осем месеца затвор за нарушения на мярка за неотклонение по дело от 2014 г. (делото "Ив Роше" - бел. ред.).

Той обвинява властите, че искат да му запушат устата, след като оцеля при опит да бъде отровен през август, за който обвинява президента Владимир Путин. Арестът на Навални на 17 януари, веднага след завръщането му от лечение в Германия, предизвика демонстрации в цялата страна, които бяха разпръснати, а над 11 хил. души - задържани.

БТА/Дневник