В пристанището на румънския град Констанца се взриви морски дрон. Районът е отцепен, а хората в близост са евакуирани. Взривът е бил чут в различни части на града. Дронът предполагаемо е украински и е бил с десетки килограми експлозиви на борда. Не е ясно как дронът е достигнал до пристанището, съобщава БТА.
На място са изпратени екипи на Румънската разузнавателна служба. Достъпът до зоната на инцидента е ограничен, а движението в пристанищния район е спряно частично. От румънското Министерство на вътрешните работи съобщават, че ще дадат официална информация по случая.
Обектът е забелязан още около 5 ч. сутринта местно (и българско) време край кейове на пристанището. Според източници на телевизия "Диджи 24" от пристанище Констанца дронът е бил заседнал в хидротехническо съоръжение на няколкостотин метра от нефтения терминал на пристанището.
Румънският президент Никушор Дан е бил спешно информиран за инцидента. Според съобщенията по това време Дан е бил на път за Черна гора за срещата на върха между ЕС и Западните Балкани, съобщава Некста.
Генералният инспекторат за извънредни ситуации е изпратил предупреждение за евакуация на пристанището чрез системата Ро-Алърт (Ro-Alert).
Инцидентът става след като в румънското пристанище по-рано бе въведена система за защита от дронове. Според официални данни тя е базирана на технология за радиочестотно поемане на контрола над дронове, която позволява идентификация, проследяване и пренасочване на летателни апарати към безопасна зона.
Системата е проектирана да избягва заглушаване на комуникациите в пристанището, където работят множество критични системи като морски радиовръзки и навигационни канали. Предвижда се тя да бъде разширена и в други пристанища в страната.
Към момента няма официална информация дали взривът е свързан с техническа неизправност, външна намеса или инцидент при работа със системите за сигурност.
Преди седмица руски дрон, отклонен от украинската ПВО система, се разби в жилищна кооперация в румънския град Галац.
O dronă a explodat în Portul Constanța, lângă dana Oil Terminal pic.twitter.com/wgcQnyXCzi
— Jurnalul (@JurnalulN) June 5, 2026
Дир.бг

Коментари
Димитър Денев
Украинците превзеха Москва, а сега се подготвят за десант в Констанца и да вземат с щурм Букурещ. Натю гледа безучастно и съжалява, че не прие най-яката армия в Европа. Сега УРИНАТО ще командва парада. Добре, че ние сме ок с укрите и имаме техни знамена и анклави навсякъде.
Анонимен
Дали ще изгонят украинският консул от Констанца сега?
Mind ill
Аз от тука виждам, че дронът е руззки, а те на място не могат да го видят. Какви са тези политнекоректни констатации.
анонимен
ех, тия палави украинци! но нищо, малка грешка, да им простим, ама да внимавате....
Анонимен
А защо приемате за чиста монета, че е Украински още е много рано да се твърди това, но пък има мног силна хибридна война от ватенките. Не вярвайте сляпо.
Анонимен
05.06.2026 15:41 Тарикат,гърците и те ли са профани и приемат всичко за"чиста монета",СП и той ли е"хибридна операцийка"нищо,че е с колосални размери като икономичиска загуба,странни са тия"руснаци" приели сепукото си за отмъщение,наистина ли го смяташ!
Димитър Денев
Защото румънците казаха така. Също, че са открили и още 3 такива дрона. Всичките в близост до петролния терминал на Констанца. А кой има апетити към нефтени съоръжения? Кой удари петролния резервоар в Литва? Кой стреля по танкери в турски териториални води? Кой пуска дронове през въздушното пространство на натовски държави?.....