На тържествена сесия на Общинския съвет, състояла се в Младежкия дом, бе връчена Наградата на Шумен за култура и отличията „Почетен гражданин на Шумен“ и „Златна значка“. По традиция, удостоените с тези награди ги получават в Деня на Шумен - 11 май.
Заседанието започна с приветствия и поздравления от гостите и от общински съветници за празника на Шумен. След това се проведе и церемонията по връчване на наградите.
Наградата на Шумен за култура получиха:
В раздел „Литература” наградата взе Мартин Маринов за книгата „Светлите души на бесните кучета”.
В раздел „Музика” индивидуалната награда е за Хасан Игнатов. Колективната награда получи Симфониета-Шумен за цялостната й програма, посветена на 175 години оркестрово дело в България.
В раздел „Театър” с колективна награда бе отличен спектакълът „Зимата на червените фенери”, а за „Авторски спектакъл“ - Смесен хор „Венета Вичева” за оперетата „Кармозинела”.
В раздел „Архитектура” наградата получи арх. Бойка Ангелова за проектирането на многофамилната жилищна сграда „Солей” в кв. „Добруджански”.
В раздел „Визуални изкуства” наградата взе Ася Йорданова – говорител на ОД на МВР, за учебния филм „Действия при терористична ситуация”.
Индивидуалната награда за изобразително изкуство бе за художника Красимир Арсов за самостоятелна изложба живопис, открита през ноември 2025 г. .
Наградата на Шумен в раздел „Приложни изкуства“ взе Калоян Тодоров за дарителския жест по изработване на пластичното оформление „Лъвчето“ в парк „Кьошкове“.
Отличието за деец за цялостно развитие на културата получи Елена Костадинова – организатор в Симфониета-Шумен.
Читалище „Добри Войников – 1856“ взе колективната награда за цялостен принос за развитието на културата.
Носители на „Златна значка“ станаха Деян Евтимов, художник и дългогодишен директор на ХГ „Елена Карамихайлова“, и Юлиян Андреев, кмет на село Дибич.
Бяха връчени и званията „Почетен гражданин на Шумен“. Отличени посмъртно бяха д-р Валентин Петров, Димитър Александров, Юрий Трънчев. Наградите получиха техните близки.
ШУМ.БГ

Коментари
Анонимен
Общината нямаше ли още малко пари да награди и близнака Ибрахим Игнатов или, защото и той е учил в Савата?
Анонимен
Честито на всички за заслужено получените престижни шуменски отличия!