Възможностите за сътрудничество, привличане на партньорства, презентация на проекта за Технологичен парк и развитието му, представяне на дългосрочната стратегия на Община Шумен за технологично и иновационно развитие са били част от темите, които са обсъждани с дипломатите от Азия, които бяха гости на Шумен и с делегация от побратимения ни китайски град Джанджоу.
Това каза на пресконференция днес заместник-кметът по икономическо развитие на Община Шумен Николай Колев.
„Шумен беше домакин на гости от доста висок ранг. Във вчерашния ден при нас бяха делегации от побратимения град Джанджоу, които включваха ръководители на различни ресори и отдели, както и голяма бизнес делегация. Всички тези посещения са чест за град Шумен. А подобно масово посещение от високопоставени гости в рамките на няколко дни не е имало много отдавна“, каза Колев.
Той добави, че тези държави от Азия са едни от най-бързо развиващите се в технологично и икономическо отношение и именно затова се търси партньорство с тях.
На пресконференцията бяха още Владислав Генов - директор на Шуменския технологичен институт (SiT), Арик Дроми - креативен директор на SiT, и Натанаил Стефанов - заместник-председател на Управителния съвет на София Тех Парк и член на Консултативния съвет на SiT.
Сред основните теми, по които говориха те, беше представянето на новосъздадения „Отдел на бъдещето“ – структура, чиято цел е да работи по дългосрочна визия за развитието на Шумен. Основните приоритети на новото звено ще бъдат образованието, иновациите, икономическото развитие и задържането на младите хора в града.
Владислав Генов от Шуменския технологичен институт отчете и първите резултати от стратегическото партньорство с Община Шумен, подписано преди година. Сред тях са съвместни инициативи със София Тех Парк и партньорство с Калифорнийския университет в Бъркли.
„Преди да се изгради един технологичен парк и да се налее бетон в сградите му, трябва да има съдържание – хора, идеи, проекти и екосистема“, подчерта Натанаил Стефанов.
Специален фокус се поставя върху младите хора. В тази връзка беше представена инициативата „Да хакнем бъдещето“ – платформа, която първо ще е насочена за младежи между 15 и 19 години. Те ще работят по реални обществени и икономически проблеми. „Идеята е да ангажираме наистина младежите, те да разработват решения с помощта на експерти, бизнес организации и ментори. Участниците няма да бъдат оценявани само по технологични идеи, а и по способността им да мислят стратегически, икономически и социално“, поясниха Арик Дроми и Стефанов.
Сред целите е създаването на реални възможности за стажове, професионално развитие и задържане на младите хора в региона.
Представена беше и платформата „Катализатор“, чрез която Шумен планира да свързва общини, бизнес и академични среди от Североизточна България и в бъдеще от други европейски държави. Планира се първото издание на „Катализатор“ да е под формата на форум в Шумен.
Участниците в пресконференцията подчертаха, че търсят стратегически инвестиции с висока добавена стойност, базирани на знания, научноизследователска дейност и човешки потенциал, а не единствено откриване на производствени мощности.
„Шумен не трябва просто да привлича инвестиции, а да изгражда среда, в която се създават идеи, технологии и бъдеще. В този смисъл работим за дългосрочна визия за града, искаме да разберем къде е Шумен през 2050 г.“, заяви Арик Дроми.
Той добави, че Шумен е първият град в света със структура тип „Отдел на бъдещето“, като такива има в големи корпорации. Целта е Шумен да стане лидер в управлението на иновативни градски политики в Североизточна България.
ШУМ.БГ

Коментари
Анонимен
С такъв екип от знам. кметове, особено тоя изтипосания, на кмета врагове не му трябват той сам си ги дроби другата есен ще си я държа цялата касичка, поредния провал и след него пак ще избират измежду провали, Гошко Колев и той нямаше да е нещо различно, Любчо да не коментирам, Красьо, Веско бива ли толкова прост град...
Шуменец
Кметове, общински съветници, администрация - всичко е много, ама много зле! В миналото общинските съветници са били успели хора, които са работили доброволно за градовете и селата си. Всички са ги знаели в кои области са специалисти и са били доказани. От общинските съветници в последните години колко отговарят на това описание? Бисерка Йовчева и д-р Аламо, но и те следват партийните интереси.
До шуменеца
Единственият независим общински съветник е Петър Петров ! Успял във бизнеса, завършил в САЩ ,начетен и ерудиран. Другите са или номенклатурчици или зависими . Страх ви е от него и с право . За мен той е следващият кмет . Това е !
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
До 15:45
Във Фикосота и Теси има масово напускане на турци. При това дългогодишни и обучени служители. Младите хора, които са турци, не стигат до интервю. Изводите си правете сами.