Общинските сгради в Каспичан и Смядово минават на възобновяеми енергоизточници
Общинските сгради в Каспичан и Смядово ще минат на възобновяеми енергоизточници (ВЕИ). Шуменската търговско-промишлена палата (ШТПП) вече е сключила договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 116 700 лв. по Оперативна програма “Регионално развитие”. Парите са по проект “Партньорство и обмен на добри практики за въвеждане на ВЕИ в Смядово и Каспичан”. Двете общини и италианската Белведере ди Спинелло са партньори на ШТПП. Сумата ще бъде изразходвана за проучване на текущото състояние в сградите, подбор на добри практики от италианците, които ще бъдат въведени у нас и изготвяне на анализ на възможностите за бъдещо финансиране.
“Впоследствие ще се търсят средства за самото въвеждане на ВЕИ. Пари могат да се намерят както по програми на Европейския съюз, така и чрез Публично-частни партньорства”, каза председателят на ШТПП Христо Дечев. Той допълни, че използването на биомаса или соларни инсталации свива разходите за отопление с 20-25 процента. Освен това ВЕИ допринасят за опазване на околната среда и подобряват условията на труд и безопасност, подчерта Дечев и напомни, че до 2010 г. 10 на сто от енергията трябва да се добива по този начин.
Проектът стартира от датата на подписване – 10 април, а продължителността му е 12 месеца. Не е необходимо съфинансиране от страна на водещата организация и общините.
ШУМ.БГ
Заглавието "Общинските сгради в Каспичан и Смядово минават на възобновяеми енергоизточници" е подвеждащо. Както пише в статията: "Сумата ще бъде изразходвана за проучване на текущото състояние в сградите, подбор на добри практики от италианците, които ще бъдат въведени у нас и изготвяне на анализ на възможностите за бъдещо финансиране.
Впоследствие ще се търсят средства за самото въвеждане на ВЕИ."
Тоест сумата ще бъде изразходвана за предизборни цели!
Коментари
възмутен
Заглавието "Общинските сгради в Каспичан и Смядово минават на възобновяеми енергоизточници" е подвеждащо. Както пише в статията: "Сумата ще бъде изразходвана за проучване на текущото състояние в сградите, подбор на добри практики от италианците, които ще бъдат въведени у нас и изготвяне на анализ на възможностите за бъдещо финансиране.
Впоследствие ще се търсят средства за самото въвеждане на ВЕИ."
Тоест сумата ще бъде изразходвана за предизборни цели!