Молбите за прием повече от местата в детските градини
Снимка: Архив
Молбите за прием в детските градини в община Шумен са с около 100 повече от капацитета на забавачките. Това съобщи на пресконференция днес Юлияна Христова, мл. експерт „Организация на средното образование“ в Дирекция „Просвета, култура и младежки дейности“. През учебната 2009/2010 г. на територията на общината ще функционират 31 целодневни детски градини, като 18 от тях ще бъдат в областния град, а останалите в селата. Очакваният брой деца е 2924. „В бившето Пощенско училище, което се преустройва в детска градина, ще бъдат разкрити около 50 места. Възможно е леко да се завиши числеността в групите на забавачките, така че да няма деца отстанали извън градините“, увери Христова.
През следващата учебна година се очаква броят на учениците в община Шумен да бъде с 59 повече, спрямо предходната и да достигне 9125. В града ще функционират 13 училища, а в селата – 6. Паралелките обаче ще намалеят и от 406 през учебната 2008/2009 г. ще паднат на 399, каза Юлияна Христова. Ще има 38 паралелки с 806 първокласници. Учениците в 5-ти клас ще бъдат 762, а в 9-ти – 686.
6 училища ще функционират като средищни. Маломерните паралелки в селските основни училища ще се увеличат с 5 и ще достигнат 29. Ще има и 6 подготвителни групи със 78 деца, съобщи още Христова.
През тази година за текущи ремонти в детските градини са планирани 119 000 лв., а в училищата – 170 000 лв., съобщи зам.-кметът по строителство и екология инж. Иван Йонков. Очаква се по време на заседанието на местния парламент в четвъртък да бъдат гласувани 160 000 лв. за 10 училища в общината. 48 000 лв. са предвидени за ремонт на покрива на ПМГ „Нанчо Попович“. 22 000 лв. са за компютърен кабинет, радиатори, дограма и ремонт на тоалетните в СОУ „Трайко Симеонов“. 20 000 лв. ще бъдат дадени за ремонт на тоалетните в Гимназията за преподаване на чужди езици.
ШУМ.БГ
Kakwa detska gradina be, zialoto poshtensko e waw burenazi , zmii i kakwo li oshte ne pada sabaria se zashtoto nikoi ne go stopaniswa.Pozor mamizata im.
Защо да дават на нея?????? Да дават на тази до ПМГ, че да си плаща тока за климатика дето си сложи да я охлажда... А тази градина в пощенското само за 50 деца заслужава ли си инвестицията? И "малкото завишаване" на броя на децата какво означава - 35-40 в група както е в Латинка, а детето ми в стаята не му стига въздух даже???? Абе кметска му работа - експерти, експерти, а на яве шикалки....
Коментари
свако ти
Нали Честния обеща да построи детска градина? Къде е ? Питам къде е?
Юлчо
Тази Юлияна е много зле , кой я пуснал да дава изявления?????
шошо
ей то простаците като вас нямат по4ивен ден
до свако ти
нали в текста пише, че ще се разкрива нова детска градина бе! Друг е въпросът дали ще успеят да я направят до септември както обещаха.
свако ти
друг е въпросът дали нещичко от обещаното е изпълнено!
друг
друг е въпроса дали ще има пари за отопление и храна.
newinnia
Kakwa detska gradina be, zialoto poshtensko e waw burenazi , zmii i kakwo li oshte ne pada sabaria se zashtoto nikoi ne go stopaniswa.Pozor mamizata im.
newinnia
Daite pari i na direktorkata ot detska gradina Kosmonawt, dano se naiade.
$$$$$$$$$
Защо да дават на нея?????? Да дават на тази до ПМГ, че да си плаща тока за климатика дето си сложи да я охлажда... А тази градина в пощенското само за 50 деца заслужава ли си инвестицията? И "малкото завишаване" на броя на децата какво означава - 35-40 в група както е в Латинка, а детето ми в стаята не му стига въздух даже???? Абе кметска му работа - експерти, експерти, а на яве шикалки....