Испания не успя да бие Кабо Верде на футбол - 0:0, в първи мач за двата отбора на Мондиал 2026. Невероятно, но факт. Европейският шампион и фаворит №1 за титлата на световното не вкара гол на абсолютния дебютант, който е напълно непретенциозен.
Несъмнено в Атланта днес видяхме история - едно от чудесата в историята на световните първенства, а тя е богата на такива.
Едва ли може да има по-голяма амплитуда в класата и очакванията между два отбора на това първенство. Европейският шампион, сочен за фаворит номер едно да спечели титлата, се изправи срещу отбор от остров с 530 000 души население, със състав без нито една звезда.
Дерой Дуарте от Лудогорец влезе на терена и записа исторически минути на Мондиал - при това в какъв мач. Но всички в бял екип бяха герои тази вечер в Атланта, където се случи едно великите събития във футболния фолклор.
От едната страна бяха Родри ("Златна топка"), Педри, Гави, Оярсабал, Кукурея... Играчи от Барселона, Челси, Манчестър Сити. Влезе суперзвездата Ямал като резерва, въпреки че очевидно не е напълно възстановен от травма. Но Испания хвърли всичко в отчаянието си от това, че не може да бие дебютант на световно първенство.
А от другата - 40-годишният вратар-чудотворец Возиня, който пази на втородивизионния португалски Шавеш, който спря всичко, което имаше за спиране към мрежата му. И момчета, решение на всичко, тичащи до изнемога и без никакъв страх от отбора, който всява такъв в повечето си съперници в Европа.
Първите 38 минути бяха изключително разочарование за шампионите на Стария континент. Испания владееше топката, но не стигна до нито едно чисто положение или опасен удар. Съперникът не минаваше често центъра, а дори и не опитваше. Просто се бе наредил около наказателното поле и спокойно парираше атаките.
Появи се и куриозна статистика - нападателят на испанците Оярсабал не бе докоснал топката нито веднъж в първите 30 минути на мача! Това не се е случвало на Мондиал от 1966 г.
В 39-ата Феран Торес удари греда, а при добавката Оярсабал стреля с глава, но Возиня направи първото си чудо със спасяване под гредата.
До края на полувремето вратарят спаси и удар н Лапорт с глава, който отиваше към ъгъла.
След почивката Ла Роха натискаше, но положенията пак липсваха. След 60-ата минута се усети и нервност в редиците на звездната испанска селекция. А трибуните вече шумяха, усещайки, че могат да гледат история.
В 63-ата минута Дерой Дуарте влезе на терена на мястото на брат му Ларос Дуарте и записахме участие на играч от родното първенство на Мондиала. Светът може и да нехае за този факт, но за нас си е повод за гордост.
В 69-ата Испания хвърли на терена и жокера Ямал, който вдигна атаката за нов натиск. В края имаше инфарктни моменти, но чисти положения липсваха. След 24 удара, повечето безобидни, Испания се провали на старта и не успя да бие Кабо Верде.
В групата са още Уругвай и Саудитска Арабия, които се срещат от 01:00 часа във вторник сутринта.
Следващият мач на испанците е с тима от Азия в неделя от 19:00 часа.
Дир.бг

Коментари
Добави коментар