Редят изложба за международната година на астрономията
30 цветни изображения на галактики, планети и звездни обекти са подредени в изложба по повод международната година на астрономията. Сред експонатите са още старинни и съвременни астрономически уреди, предоставени от софийския технически университет, както и редица книги, албуми и каталози, посветени на астрономическата наука. Изложбата ще бъде открита официално утре във фоайето на регионалната библиотека. „На тържественото откриване ще запознаем присъстващите с Резолюцията на ООН за обявяване на 2009 г. като първа по рода си посветена на астрономията“, съобщи днес проф. Диана Кюркчиева, председател на Съюза на астрономите в България и ръководител на Катедрата по теоретична и приложна физика към шуменския университет. Откриването ще стане от кмета на общината Красимир Костов, а за инициативите през годината ще говори проф. Маргарита Георгиева, председател на организационния комитет по почестването и ректор на университета в града. Посетителите на изложбата ще могат да видят и копие от плакета за астероида „Шумен“, открит през 1988 г. от проф. Владимир Шкодров. Той получи официално названието на града през 2003 г. от Международния астрономически съюз.
ШУМ.БГ
Коментари
Добави коментар