До септември ще бъде монтиран професионален телескоп до посетителския център на паметника „Създатели на българската държава“, съобщи днес проф. Диана Кюркчиева, председател на Съюза на астрономите в България и ръководител на Катедрата по теоретична и приложна физика към Шуменския университет. Достъп до професионалния 35 см. телескоп с два приемника към него, последна дума на техниката ще имат ученици, граждани, гости на града и туристи. Средствата за закупуването му са осигурени от спечелен проект на университета. Откриването на съоръжението ще бъде и част от инициативите, посветени на международната година на астрономията. Сред тях организаторите са включили и конкурси на детски рисунки, есета, посещение до археоастрономически обекти, срещи на ученици с водещи български астрономи, презентации на астрономическия център към университета, кинолектории с научно-популярни филми по астрономия и др. Още през март ще бъде реализирана и една от инициативите - в университета ще бъде поставен слънчев часовник, подобен на него ще има и пред регионалната библиотека, който ще бъде открит за Деня на детето.
ШУМ.БГ
До слънчевият часовник в двора на университета да сложат още един пясъчен, два с чакъл, три с фракция 20/40, четири с махало, пет с топузи, шест с зъбчати механизми, седем с водни механизми, осем вятърничави и девет електронни - та белки новото академическо ръководство влезе в час!
Ha-ha!Дежурната неконструктивна опозиция се е разгракала и на това!
Ако инициативен комитет беше поискал: "Искаме телескоп на платото във връзка с годината на астрономията!", сигурно щяхте да изграчите:"Абе "те", един райграс не дават пари да засадят, ти цял телескоп искаш!"
00
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Коментари
Анонимен
Скоро ще бъде изстрелян и първият шуменски космонавт... Поради липсата на средства полетът ще бъде извършен с помоща на прашка... :)
Иноватор
До слънчевият часовник в двора на университета да сложат още един пясъчен, два с чакъл, три с фракция 20/40, четири с махало, пет с топузи, шест с зъбчати механизми, седем с водни механизми, осем вятърничави и девет електронни - та белки новото академическо ръководство влезе в час!
xaxa
i kosmonavta nai veroqtno shte si ti
Човек от бъдещето
В Шумен има наука, развитие, уникално е!
Толкова се радвам на тази новина!
okokorko
Ha-ha!Дежурната неконструктивна опозиция се е разгракала и на това!
Ако инициативен комитет беше поискал: "Искаме телескоп на платото във връзка с годината на астрономията!", сигурно щяхте да изграчите:"Абе "те", един райграс не дават пари да засадят, ти цял телескоп искаш!"
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата