ПП ГЕРБ спечели парламентарните избори в Шуменска област с 32,82%. Това стана ясно след обработката на 100% от протоколите на секционните избирателни комисии. За партията са гласували 36 093 души. ДПС е втора политическа сила в областта. Движението получи 35 715 гласа, което е 32,47 на сто от всички действителни бюлетини. Трета е Коалиция за България, която събра 17 786 гласа или 16,17%.
Мажоритарният кандидат на ДПС Георги Колев изпревари Димитър Александров от ГЕРБ само с 666 гласа. Първият взе 32,85% (35 988 гласа), а вторият – 32,24% (35 323 гласа). Кандидатът на Коалиция за България Венцислав Венков получи 18 171 гласа, което е 16,59%.
В следващия парламент със сигурност влиза Георги Колев. Останалите петима депутати ще бъдат обявени от ЦИК. Председателят на Районната избирателна комисия Генчо Гатев заяви, че има два възможни варианта. Първият е два мандата за ГЕРБ, два за ДПС и един за Коалиция за България. Вторият вариант е Коалиция за България да остане без депутатско място, а ГЕРБ да бъде с трима народни представители.
В пропорционалната листа на четвърто място в Шуменска област се нареди Атака с 8,91%. Следват НДСВ-2,43%, Синята коалиция-2,32%, РЗС-2,26% и Лидер-1,84%. Останалите политически сили са събрали под 1%.
При мажоритарните кандидати на четвърто място е Румен Ваташки (Атака) с 8,52%. След него са Даниела Русева (НДСВ)-3,33%, Велислав Величков (РЗС)-2,23%. Васил Тодоров (Синята коалиция) и Симеон Бънков (Лидер) получават по 1,76%. Останалите мажоритарни кандидати са събрали под 1% гласове.
ШУМ.БГ
Овации за Митко Александров! Всички в града го познаваме като прекрасен човек! И какво от това, че не спечели с някакви си 600-700 гласа! При добро желание от страна на шуменци можеше да ги има. Мите, хората прощават на тези, които се целят високо, но не улучват! С теб сме!
00
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
как още 666 от гласоподавателите на АТАКА,РЗС,Синята коалиция не се сетиха, че техните мажоритарни нямат шанс и да гласуват за мажоритарния на ГЕРБ а не да си хабят гласовете на вятъра.
Коментари
valia
Овации за Митко Александров! Всички в града го познаваме като прекрасен човек! И какво от това, че не спечели с някакви си 600-700 гласа! При добро желание от страна на шуменци можеше да ги има. Мите, хората прощават на тези, които се целят високо, но не улучват! С теб сме!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Кой ли ще е новият Областен?Може би В.Златев
Selam
Честита победа на Георги Колев, успя да обедини вота и да спечели мажоритарното място в града ни.
лудко
как още 666 от гласоподавателите на АТАКА,РЗС,Синята коалиция не се сетиха, че техните мажоритарни нямат шанс и да гласуват за мажоритарния на ГЕРБ а не да си хабят гласовете на вятъра.
fjhflf,
Новия областен управител няма да се казва Тошко Тодоров.Ще бъде жена и няма да е от Шумен.
пзша
Митко Киров и Иван Йонков подават оставка.
Ицо
От утре и медииния център без шеф. Дияна си тръгва пътува.