Сартира безплатната безжична Wi-Fi мрежа на Шумен, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Тя обхваща 4 зони в града. В кв. “Тракия” радиомодемът е разположен върху един от 13-етажните блокове в квартала. Той покрива градинката около супермаркета на магазин “Трънчев”, близките детски градини, пенсионерския клуб и пощата. Втората зона е в кв. “Добруджа” и обхваща градинката пред читалище “Тодор Петков”. Третата зона покрива пространството около гаровия площад, автогарата, цялата градска градина, двете платна на бул. “Славянски” до паркинга на хотел “Шумен”. Четвъртата зона е на площад “Гривица”, но поради технически проблем ще бъде активирана до няколко дни, увериха от кметството.
Новата мрежа носи името Shumen. Браузърът зарежда заглавна страница със служебен надпис: “Добре дошли в свободна Wi-Fi зона на Шумен” с линк “За да продължите, натиснете тук”, който види към сайта на Община Шумен. Другите сайтове се зареждат чрез изписването им директно в адресния бар на браузъра.
Компютърните специалисти са задали времево ограничение от 1 час на денонощие за ползване на мрежата от един компютър. След изтичане на 60-те минути връзката прекъсва, обясниха от пресцентъра на Общината. Скоростта също е лимитирана до около 70 kB/sec, показа проверка на ШУМ.БГ.
Припомняме, че Wi-Fi зоната е изградена по спечелен проект от Община Шумен по Оперативна програма “Административен капацитет” - “Модерна администрация за хората” на стойност 277 400 лв. Освен безплатния интернет проектът предвижда и пускане на система за генериране на SMS и e-mail към граждани и бизнес организации за предстоящи културни прояви или пък за напомняне за дължими данъци. Част от сумата е предвидена за свързване на компютрите на всички кметства от общината в мрежа.
ШУМ.БГ
281034
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
.. а най-ограничен явно е администратора на Шум.Бг, за тия цензури дето ми ги удря, ама айде, здраве да е, само да не стане така, че утре с неговите камъни, по неговата глава от страна на МИлицията
Айде дадоха ни безплатен интернет, то ние пак недоволни :) Кво да кажа..... просто нямам думи. Вие искате да ви пуснат безплатен нет и да си го хващата у вас да си спрете интернет провайдърите и всичко безплатно и филми и музика и интернет и игри..... е ама българино - то не става така.... Просто кажете "Браво на общината!!! Макар и малко е стъпка нагоре." И да 277 хиляди са много, но все пак е направено, като се замислите ви трябват администратори за така както един "Анонимен" каза "Братя хакери бъдете задружни" Вие не сте хакери вие сте кракери. Един себе уважаващ се хакер - изследва и обича да програмира..... това, че простолюдието не разбира термина "ХАКЕР".... Уебер-Хакер е друго, има и Кракер има и Хакер........ Най - добре всички да млъкнете и да си кажете "БРАВО" По - добре това отколкото 277 хиляди да заминат на друго място...... Мисля, че разсъждавам правилно....
Да! Невероятно голяма сума за тази мрежа, незнам какви устроиства са сложени, какви са тези предаватали, не вярвам да са толкова скъпи...... И дано като се срине мрежата (а тя ще се срине) я оправят на време.... Може ли да ми кажете, кой е интернет доставчика?
П.П. 2 апартамента в София не, но все пак можеха да ги дадат за някое училище или училища..... В България вече съм свикнал едното за сметка на другото.
Уважаеми съграждани, преди да продължите с безумните и неадкеватни коментари отнасящи се до изразходваната сума, моля да прочетете отново последния абзац от новината. Както е видно от написаното, 277 400 лв е стойността на целия проект и в него, освен Wi-Fi зоните, са включени още много неща.
Kec, ти какви данъци плащаш е мой човек? За колата 30 лева и за апартамета ти 100 барабар с всичко...... Къде се оплакваш? Ако направят например, някой паметник от кои пари се взема? Ако президента иска да отиде в Австралия - от кои пари се харчи? Но направят ли wifi - ТЕ ШЕ МИ ХАРЧАТ ПАРИТЕ !!?!?!? Пълни глупости приказвате значи, като не сте доволни вдигайте стачка и толкоз.... в Интернет всеки много отворен върви пред общината вдигай плакатите и да видим! Гъзари на приказки иначе мълчат кат г*зове и целуват такива !!!!!
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
wi fi
Oграничен град ограничени възможности.
.
.. а най-ограничен явно е администратора на Шум.Бг, за тия цензури дето ми ги удря, ама айде, здраве да е, само да не стане така, че утре с неговите камъни, по неговата глава от страна на МИлицията
Hri100
Айде дадоха ни безплатен интернет, то ние пак недоволни :) Кво да кажа..... просто нямам думи. Вие искате да ви пуснат безплатен нет и да си го хващата у вас да си спрете интернет провайдърите и всичко безплатно и филми и музика и интернет и игри..... е ама българино - то не става така.... Просто кажете "Браво на общината!!! Макар и малко е стъпка нагоре." И да 277 хиляди са много, но все пак е направено, като се замислите ви трябват администратори за така както един "Анонимен" каза "Братя хакери бъдете задружни" Вие не сте хакери вие сте кракери. Един себе уважаващ се хакер - изследва и обича да програмира..... това, че простолюдието не разбира термина "ХАКЕР".... Уебер-Хакер е друго, има и Кракер има и Хакер........ Най - добре всички да млъкнете и да си кажете "БРАВО" По - добре това отколкото 277 хиляди да заминат на друго място...... Мисля, че разсъждавам правилно....
xxx
Ама ти наистина ли си вярвяш че тия 277 000лв са отишли там :D:D:D
Имаш ли си наидея колко пари са това?!?!
Купени са 2 обзаведени апартамента в София,а с останалите са направили "мрежата"
Ако толкова знаеш,кой кракер кой хакер,значи си имаш наидея що за абсурдна цифра е това !
Hri100
Да! Невероятно голяма сума за тази мрежа, незнам какви устроиства са сложени, какви са тези предаватали, не вярвам да са толкова скъпи...... И дано като се срине мрежата (а тя ще се срине) я оправят на време.... Може ли да ми кажете, кой е интернет доставчика?
П.П. 2 апартамента в София не, но все пак можеха да ги дадат за някое училище или училища..... В България вече съм свикнал едното за сметка на другото.
Kik
Уважаеми съграждани, преди да продължите с безумните и неадкеватни коментари отнасящи се до изразходваната сума, моля да прочетете отново последния абзац от новината. Както е видно от написаното, 277 400 лв е стойността на целия проект и в него, освен Wi-Fi зоните, са включени още много неща.
kec
Да, прав си!! Ще харчат пари да ми искат парите за данъци такси. да купят нещо друго!!
Hri100
Kec, ти какви данъци плащаш е мой човек? За колата 30 лева и за апартамета ти 100 барабар с всичко...... Къде се оплакваш? Ако направят например, някой паметник от кои пари се взема? Ако президента иска да отиде в Австралия - от кои пари се харчи? Но направят ли wifi - ТЕ ШЕ МИ ХАРЧАТ ПАРИТЕ !!?!?!? Пълни глупости приказвате значи, като не сте доволни вдигайте стачка и толкоз.... в Интернет всеки много отворен върви пред общината вдигай плакатите и да видим! Гъзари на приказки иначе мълчат кат г*зове и целуват такива !!!!!