С доминация на Китай премина първият състезателен ден от олимпийските игри в Токио. Представители на азиатската държава спечелиха три златни медала и едно бронзово отличие.

По една олимпийска титла заслужиха Италия, Япония, Южна Корея, Еквадор, Унгария, Иран, Косово и Тайланд. Общо 28 държави спечелиха медали в състезанията през деня.

Първите отличия бяха раздадени в стрелбата при жените на 10 м с въздушна пушка. Китайката Цян Ян събра 251.8 точки и постави нов олимпийски рекорд. Джъхуей Хоу беше на върха при вдигането на тежести в категорията до 49 кг при жените, а Ивън Сун спечели злато във фехтовката.

На 41 години Джавад Форуги стана най-възрастният ирански спортист с олимпийска титла. С резултат 244.8 точки той постави рекорд в дисциплината на 10 метра въздушен пистолет.

За домакините от Япония златният медал дойде в джудото от Наохиса Такато (категория до 60 кг). Южна Корея продължи хегемонията си в стрелбата с лък с триумф в смесената надпревара. Страната вече има 24 олимпийски титла в тази дисциплина.

Ричард Карапас стигна до успеха в общия старт в колоезденето, който предложи вълнуващи моменти. Това е втора олимпийска титла в историята на Еквадор. Косово също излезе на голямата сцена със златен медал, спечелен от джудистката Дистрия Красничи в категорията до 48 кг.