Мирела Демирева се класира за финала в скока на височина на олимпийските игри в Токио. Сребърната медалистка от Рио 2020 преодоля квалификационната норма от 195 см от третия опит.

Финалът в дисциплината е в събота от 13.35 ч.

"Стискайте палци - ето, започна се. Този сезон като цяло ми е трудно да си намеря ритъма. Във форма съм, чувствам се добре, здрава съм. Сигурна съм, че на финала ще е по-добре", каза Демирева пред БНТ.

"Това е олимпиада - във всяка дисциплина резултатите са различни, няма какво да ми тежи. Готвила съм се пет години, стискайте ми палци", добави тя.

Демирева стана първият български състезател, влязъл във финала в дисциплината си в леката атлетика в Токио 2020. Тя започна колебливо с две грешки на 182 см, след което преодоля височината и скочи 186 см от първия опит. С усилия след общо пет неуспешни скока българката се справи със следващите три височини - 190 см, 193 см и 195 см.

Георги Вангелов спечели убедително срещу колумбиеца Оскар Едуардо Тигрерос Урбано

Борецът Георги Вангелов преодоля репешажите в категория до 57 килограма свободен стил и ще се бори за бронзовия медал. Той спечели с технически туш след 13:4 срещу колумбиеца Оскар Едуардо Тигрерос Урбано.

Съперникът му за бронзовия медал ще е Нурислам Санаев от Казахстан. Схватката е насрочена за 13.30 часа.

След 11.00 Ивет Горанова започва участието си в турнира по карате кумите в категория до 55 кг. Българката е в група със Серак Озчелик (Турция), Цуюн Уен (Китайско Тайпе) и Сара Бахманяр (Иран). Горанова ще си гарантира класиране за полуфиналите и олимпийски медал, ако се класира на едно от първите две места в групата си.

След 12.15 Евелина Николова (до 57 кг) ще участва в мача за бронза в борбата.

България вече има три медала от Токио. В сряда Тайбе Юсеин спечели убедително схватката си за бронза. Антоанета Костадинова взе сребърно отличие във въздушния пистолет на 10 метра, а Стойка Кръстева стигна финала в бокса.