Кентен Фийон Майе триумфира с Големия кристален глобус за първи път в своята кариера, след като остана втори в днешния масов старт на 15 км в естонския зимен център Отепяе.

Френският биатлонист завърши зад победителя Фетле Шьостад Кристиансен от Норвегия, а трети на почетната стълбичка се нареди сънародникът на Кристиансен – Зиверт Гуторм Бакен. Топ 10 допълниха още французинът Антонен Гигона, германецът Ерик Лесер, италианецът Лукас Хофер, норвежецът Филип Фелд Андерсен, французинът Емилиен Жаклен, шведът Себастиан Самуелсон и норвежецът Щурла Холм Леграйд. Надпреварата мина без българско участие.

Фийон Майе води с 245 точки пред най-близкия си преследвач – своя сънародник Емилиен Жаклен, като си подпечата триумфа за Голямата световна купа три състезания преди края на сезона. Французинът, който спечели пет медала на Игрите в Пекин, два от които златни, ликува с Малкия кристален глобус и в дисциплината преследване, като има още шансове да спечели тези в спринта и масовия старт.

Кристиансен е втори в борбата за Малката световна купа в дисциплината масов старт, като има 127 точки – на 15 от Фийон Майе. Трети е германецът Бенедикт Дол със 123 пункта, на точка пред Бакен, състезание преди края. За мъжете предстои спринт на 10 км на 10 март в норвежкия зимен център Осло Холменколен.

При жените, Елвира Йоберг триумфира в масовия старт на 12.5 км в естонския зимен център Отепяе.

Шведската биатлонистка завърши с една грешка и спечели състезанието с време от 34:41.6. Втора на почетната стълбичка се качи германката Денис Херман, а трета се нареди водачката в генералното класиране за Големия кристален глобус Марте Олсбу Рьойзеланд от Норвегия. Топ 10 допълниха още шведката Лин Персон, германките Франциска Пройс и Ванеса Фойгт, французойката Жюстин Бреза-Буше, норвежката Тирил Екхоф, шведката Хана Йоберг и чехкинята Маркета Давидова.

С победата си Елвира Йоберг съкрати на само три точки преднината на Рьойзеланд едно състезание преди края на сезона в дисциплината. Трета е Бреза-Буше със 102 пункта. Йоберг съкрати преднината на Рьойзеланд на върха в борбата за Големия кристален глобус, като изостава с 82 точки от норвежката, три състезания преди края на кампанията.

За дамите предстоят финалите в Осло Холменколен, които стартират със спринт на 7.5 км на 17 март. /БГНЕС