"Ливърпул" е първият финалист в Шампионската лига през този сезон. Червените се класираха в мача за най-ценното европейско отличие след победа над "Виляреал" с 3:2 като гост. С общ резултат 5:2 английският тим елиминира съперника си.

Двубоят на "Естадио де ла серамика" предложи изключително зрелище като домакините бяха много по-добри през първата част и поведоха с 2:0. Футболистите на "Виляреал" помечтаха, че могат да сътворят поредна сензация в турнира, но допуснаха болезнен обрат след почивката, получавайки три гола за 12 минути.

За "Ливърпул" участието на финал е трето за последните пет сезона.

Шесткратният европейски шампион ще играе в мача за купата за десети път в историята си. Повече участия на финал имат единствено "Реал" (16 - засега), "Милан" и "Байерн" (по 11).

С победата си над "Виляреал" воденият от Юрген Клоп тим запазва и надеждите си да спечели четири купи през сезона.

В сряда предстои вторият полуфинал в турнира, в който се срещат "Реал" и "Манчестър сити".

"Виляреал" направи изключително първо полувреме, в което не позволи на "Ливърпул" да създаде нищо опасно. Гостите завършиха без точен удар, докато жълтите вкараха две попадения. Булайе Диа откри още в третата минута, когато получи подаване от Етиен Капу.

Последва силен период за "Виляреал", а в 38-ата минута домакините имаха претенции и за дузпа. Само три минути по-късно тимът на Унай Емери все пак стигна до гол. Отбеляза го Франсис Коклен с глава след нова асистенция на Капу.

След почивката натискът на "Виляреал" вече не беше толкова мощен, "Ливърпул" постепенно изравни играта и я пренесе в предни позиции. Когато физическите сили на домакините привършиха, червените нанесоха своя удар.

В 62-ата минута Фабиньо се възползва от грешка на защитата и с удар по диагонала вкара между краката на вратаря Херонимо Рули. Само пет минути по-късно резервата Луис Диас вкара с глава и изравни.

Обратът беше оформен в 74-ата минута, когато Садио Мане открадна топката пред погледа на Рули и вкара на празна врата.