Стилияна Николова спечели сребърен медал в многобоя на турнира Гран При по художествена гимнастика в Тарту (Естония).

Четири български състезателки участваха в надпреварата и се наредиха в първите седем. Боряна Калейн е четвърта, Ева Брезалиева зае пето място, а Татяна Воложанина е седма.

Това е първо състезание за сезона и всички гимнастички допуснаха грешки, включително и българките.

Николова също имаше неточности, но показа изключително трудни композиции и събра 129.350 точки. Най-много грешки тя направи на обръч и получи оценка от 29.550 точки, която е девета по сила й я оставя извън финала. Останалите си три съчетания тя представи много по-добре и има съответно първа оценка на топка 35.150, втора на бухалки 32.600 и трета на лента 32.050. Така Николова ще се бори за медалите на тези три уреда в неделя.

Боряна Калейн е със сбор от 127.850 точки на четвъртата позиция. Тя започна с грешки на обръч и топка, беше оценена съответно с 29.950 и 29.400 точки и няма да играе на финалите на тези уреди. След това Калейн показа истинското си лице и изигра страхотни бухалки и лента, на които е с първи по сила оценки - 34.300 и 34.200, което й дава право на участие на финалите.

Ева Брезалиева е пета с 124.600 точки. Тя имаше най-груби грешки на топка (излизане на уред и гимнастичка извън терена), за което получи 29.800 точки. На останалите уреди игра по-стабилно и е с трети по сила оценки 31.900 на обръч, 32.400 на бухалки и пета на лента - 30.500 точки.

Татяна Воложанина е седма със 120.550 точки. Тя започна добре на първите два уреда и има 31.400 на обръч и 32.450 на топка, но след това направи грешки и получи 27.600 на бухалки и 29.100 точки на лента.

Така на финалите Брезалиева и Воложанина ще играят на обръч, Николова и Воложанина на топка, Николова и Калейн - на бухалки и на лента.

Шампионка в многобоя стана Виктория Оноприенко от Украйна със 133.850 точки (34.150 обръч, 34.150 топка, 31.900 бухалки, 33.650 лента), е трета е сънародничката й Полина Городнича със 128.100 (33.350, 31.800, 31.500, 31.450).

В надпреварата при жените участваха 28 гимнастички.

Финалите на отделните уреди при девойките и при жените са в неделя, а тази вечер състезанието продължава с финалите при ансамблите девойки, където България ще се бори за медали на пет топки и на пет въжета.

Съдия за България на турнира е Филипа Филипова.