Световният №1 в шахмата Магнус Карлсен спечели единственото голямо отличие, което не бе печелил до момента.

Норвежкият гросмайстор завоюва Световната купа по шахмат след оспорван финал срещу сензационния индийски тийнейджър Рамешбабу Прагнанандаа.

В Баку двамата направиха ремита в класическите партии преди да се стигне до тайбрек, като там в първата ускорена партия Карлсен наложи волята си и то с черните фигури.

След това норвежецът постигна реми с белите фигури, което бе достатъчно за крайния успех и наградата от 110 хиляди долара.

Това беше първи финал за Карлсен, след като той постигна трети места през 2007-а и 2021-а.

Голямата сензация на турнира обаче е Прагнанандаа, който е едва на 18 години. С достигането си до финала той, подобно на Нургюл Салимова, се класира за турнира на претендентите, който да излъчи съперник на световния шампион по шахмат.

Освен това младият Праг, както го наричат заради сложното му име, бе едва вторият индиец на финал след Вишванатан Ананд.

Третото място на турнира завоюва америакнецът от италиански произход Фабиано Каруана, който победи азера Ниджат Абасов.