Първите пет в световната ранглиста по тенис при жените - Арина Сабаленка, Ига Швьонтек, Коко Гоф, Джесика Пегула и Елена Рибакина, се класираха за третия кръг на турнира на твърда настилка в Пекин от сериите УТА 1000.

Белорускинята Сабаленка срещна много сериозна съпротива от страна на британката Кейти Боултър, но все пак успя да я победи със 7:5, 7:6(2) след 2 часа и 33 минути игра. Всеки от двата сета продължи поне по 75 минути, а Боултър сервира за спечелването и на двата сета, но допусна да бъде пробита и в двата случая.

Британката изпусна преднина от 5:3 гейма в първия сет и 5:4 във втория, като единственото, до което успя да стигне, бе тайбрек във втория сет, който загуби с 2:7 точки.

На осминафиналите Сабаленка ще играе с италианката Жасмин Паолини, която си осигури място в тази фаза още в понеделник.

Никакви проблеми във втория кръг нямаше Ига Швьонтек. Полякинята победи с 6:4, 6:1 играещата за Франция рускиня Варвара Грачева. Най-сериозното предизвикателство в мача пред Швьонтек бе паузата в началото на втория сет, която се наложи заради завалялия над Пекин дъжд.

В следващия кръг полякинята ще играе срещу сънародничката си Магда Линете, която също от понеделник има място на осминафиналите.

Американките Коко Гоф и Джесика Пегула загуба по сет, но все пак също продължават към третия кръг.

В най-равностойния мач за деня Гоф спечели със 7:5, 5:7, 7:6(2) срещу Петра Мартич от Хърватия. За шампионката от Откритото първенство на САЩ това бе 14-а поредна победа, което е рекорд в нейната кариера.

Съперничка на Гоф в следващия етап ще бъде рускинята Вероника Кудерметова, която надделя с 3:6, 6:0, 6:0 над украинката Леся Цуренко.

В първия мач от програмата за деня поставената под номер 4 в схемата Пегула осъществи обрат срещу рускинята Анна Блинкова и я отстрани след 6:7(2), 6:2, 6:1.

25-годишната Блинкова показа отлична игра в първия сет, но силите ѝ стигнаха само за него, а направените 11 двойни грешки допълнително улесниха задачата на Пегула. В следващия кръг американката ще се изправи срещу Йелена Остапенко от Латвия в един от най-любопитните мачове от тази фаза.

Представителката на Казахстан Елена Рибакина също е в третия кръг след 7:5, 6:0 над германката Татяна Мария. Мачът завърши за само 71 минути, а Рибакина направи 9 аса и спечели 20 от 23 точки разиграни при вкаран неин първи сервис.

За място на четвъртфиналите Рибакина ще спори с руската тийнейджърка Мира Андреева, която победи сънародничката си Анастасия Павлюченкова с 6:2, 6:1.

Французойката Каролин Гарсия, която спечели надпреварата в Пекин през 2017 година, е друга от осминафиналистките в Пекин след успех с 6:3, 3:6, 6:3 над Юлия Путинцева от Казахстан.

Най-сериозната изненада за деня пък дойде от страна на Марта Костюк. Украинката победи поставената под номер 7 Онс Жабюр от Тунис със 7:6(5), 6:1 и в следващия етап ще спори с рускинята Людмила Самсонова.