Макс Верстапен спечели състезанието за Гран при на Абу Даби и сложи точка на сезона на най-смазваща доминация в цялата история на Формула 1.

Думата "интрига" изобщо не бе уместна в спорта през 2023-а, след като пилотът на "Ред Бул" спечели титлата още в началото на есента, а общият брой победи в края на годината е 19 от 22 старта.

И това е рекорд. Както и тези удивителни 575 точки, с които завършва Верстапен.

Те осигуряват аванс от почти 300 пред втория в генералното класиране Серхио Перес (също "Ред Бул").

Макс е водил в над 1000 обиколки през сезона, което също е изключително впечатляваща статистика. Реално състезанията през годината са били в стил "той е първи, а всички останали се борят за второ място".

Неслучайно асът от Нидерландия гледа и към един друг рекорд, в по-дългосрочен план.

Той вече има три титли във Формула 1, а на върха с по 7 във вечната ранглиста са Михаел Шумахер и Люис Хамилтън. Предвид факта, че Верстапен е само на 26 години, кой би заложил срещу него да достигне и тези гиганти в спорта?

Втори в Абу Даби остана Шарл Леклер ("Ферари"), а трети - Джордж Ръсел с "Мерцедес".

Благодарение на британеца, отборът му стигна до второто място при конструкторите в крайното класиране, изпреварвайки "Ферари" едва с три точки.