Сакраменто Кингс загуби у дома от Финикс Сънс със 107:108, в пряк двубой на два отбора на ръба на плейофите на Запад. Тимът на Александър Везенков имаше аванс след първото полувреме (54:45), но го изпусна в напрегната четвърта част, когато нервите взеха връх.

Изненадващо, треньорът на домакините Майк Браун не пусна в игра дори за минута българина. Но не само него. В ротация за Сакраменто влязоха само три от резервите - Девион Мичъл, Трей Лайлс и Алекс Лен (който записа само пет минути).

Останалите 7 налични баскетболисти останаха до Браун, без да се събличат по екип.

В заключителните секунди Кингс направи твърде много грешки, при това дошли от двамата най-добри играчи. Домантас Сабонис два пъти сбърка в пасове, което даде топката на съперника. А ДеАрън Фокс веднъж направи същото, а секунда преди края не успя и при последната възможност за стрелба, от която да спечели мача.

Триото аса на Финикс направи солиден двубой. Кевин Дюрант наниза 28 точки, добави 5 борби и 3 асистенции. Брадли Бийл завърши с 20/9/4, а Девин Букър - с 21/4/6.

За Сакраменто Сабонис вкара 25, а Фокс и Кийгън Мъри добавиха по 23.

Загубата означава, че отборът на Везенков изпусна шанса и за седмото място на Запад, а то дава домакинско предимство в play-in баражите, които водят в плейофите.

Сакраменто е девети кръг преди края на редовния сезон, като осми е ЛА Лейкърс, а десети - Голдън Стейт. Трябва му задължителна победа над отпадналия Портланд у дома в последния мач, с която тимът най-малко ще запази деветата позиция и ще домакинства на Стеф Къри и компания. Но ако загуби, Кингс отива в залата на Голдън Стейт.

Ако пък спечели, а Лейкърс падне при гостуването си на Ню Орлиънс, съставът на българина може да иде на осма позиция, което го изправя пак срещу Финикс, но като гост. Тук детайлът е, че ако си седми или осми, имаш два шанса да се класираш за плейофите. Загубилият този двубой (7-ми срещу 8-ми) отива на сблъсък с победителя между деветия и десетия.

Тоест - разликата между това да си осми или девети е, че имаш два шанса за плейофите, а не един.