Нито една дупка, на нито една улица, в нито едно от 26-те села в община Шумен не е изкърпена през тази година. Колко са и къде отиват парите за малките населени места попитаха днес на среща с ръководството на Общината кметовете на села.
Дискусията се състоя по повод предстоящото приемане на Бюджет 2026 и бе инициирана от комисия „Бюджет и финанси“ към Общинския съвет.
„Ако има някое село, в което е закърпена и една улична дупка тази година, нека стане и да каже. В моето село такова нещо не е правено и аз искам да попитам администрацията защо няма средства за уличната мрежа“, попита кметът на Дибич Юлиян Андреев.
Колегите му от другите села потвърдиха думите му, че селските улици са забравени. „Тук не говорим за четвъртокласната мрежа и пътищата между селата, тук говорим за улиците вътре в селата“, уточни кметът на Царев брод Стефан Живков.
От администрацията отговориха, че Общината има сключен 3-годишен договор с фирма за поддръжка и текущ ремонт на улици, но така и никой не каза защо не са й били възложени кърпежи по селата.
Дебатът се разгорещи още повече по темата за изграждането на пътни изкуствени неравности на входовете на селата. Секретарят на Общината Ирина Кьосева обясни, че обществената поръчка за 30 легнали полицаи в селата и 8 в града е била прекратена поради факта, че никой не е подал документи за участие. Тя обясни, че реалната финансова възможност за тази година е 70 хил. евро, като все още се обмисля дали да се пусне нова поръчка или да се мине на варианта пряко договаряне.
Кметът на Лозево Петър Атанасов заяви, че никой не е разговарял с кметовете по този въпрос и не ги е питал къде точно смятат за удачно да се изградят изкуствените неравности. „В цяла България селата отдавна имат легнали полицаи, само в Шумен не можете да направите“, възмути се той.
Зам.-кметът по бюджет и финанси Десислава Петрова напомни на кметовете, че съгласно правилата 60% от приходите от продажба на имоти в дадено село се връщат в него под формата на целеви разходи и очаква от тях да направят писмени предложения за какво да се ползват.
ШУМ.БГ

Коментари
Ало Вълчев съм
Юзовира ,нали затова го източих да има пари за селпто
Анонимен
какви са тези скитници
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Точно кметът на Дибич няма право да прави такива коментари при положение, че единствената улица, която се асфалтира миналата година беше неговата. Говорим за цяла улица, по която нямаше кой знае колко дупки, която не просто се закърпи, а се преасфалтира. Имайте предвид, че в селото все още има улици, на които никога не е полаган асфалт.
Петър
Благодарете на другаря си Радев!
Нали вие го избрахте!
Анонимен
До Петър,ти искаше тиквата или шиши,да изберем,тяхн ата свърши,идва времето,да се запознаят,с бай Ставри.
Анонимен
Юлиан Марков е най=чудесното попадение, С всеки изминал ден все по-успешно се превръща в най-ефективния противник на втория мандат на кмета Христов.
обективен
аааа, не е само той. Но, не им се сърдете на хората, те толкова могат, т.е. не могат - нямат нито капацитет, нито какъвто и да е административен опит. То само с мерак не става. Искат да са властимащи, началници някакви, ама то си трябва и качества.
Анонимен
Да си ченге и да тропаш колегите си не значи че си добър ръководител. Пък то на Радев хората все ченгета или военни. Един лев не са изкарали с труд. Как да ценят вашите. Лапане му е майката.