Общините да плащат тока, водата и отоплението на кабинетите на джипитата, както и да им искат по малък наем. Това поиска директорът на Районния център по здравеопазване /РЦЗ/ д-р Мима Папазова на среща по проблемите на здравеопазването, свикана от областния управител.
Тя обясни, че в Шуменска област от 134 практики на общопрактикуващи лекари в момента стоят незаети 36. “Очакваме местната власт да заложи в бюджетите на общините средства за основни ремонти на селските кабинети. Да решат също така как биха могли да подпомогнат лекарите и с преференциални наеми”, каза Папазова.
Тези и други искания към общините фигурират и в писмо на председателя на Асоциацията на общопрактикуващите лекари д-р Милен Чолаков до областния управител, РЦЗ, РЗОК и до кметовете в шуменска област. По време на срещата той настоя кметствата да отпуснат стипендии на студенти по медицина с обвързващ 5-годишен договор за работа в селата след дипломирането. Директорът на Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве д-р Живко Железов пък прогнозира, че до 5 години заради демотивация няма да има лекари и за МБАЛ-Шумен.
“Не мога да се съглася, че има 36 незаети практики, в областта са само 5. 4000 души нямат личен лекар и то не по вина на касата”, заяви директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Йорданка Пенкова. Тя обясни, че за тази година държавата е завишила бюджета за профилактични прегледи на джипитата с 30 млн.лв. и че в областта имало джипита, които получават от държавата по 1100 лв. месечно за работа в неблагоприятни условия.
“Като слушам експозето на някои колеги, си мисля, че просто няма смисъл да говорим. Ситуацията е следната – населението страда и умира безпомощно”, заяви д-р Чолаков.
ШУМ.БГ
Този Чолаков е много нагъл и безкрупулен човек. Преди години ходих при него на преглед и така ме излъга , такива диагнози слага че въобще си няма хабер от медицина. Призовавам гражданите на Шумен никои да не ходи при този лъже-доктор.
Съгласна съм с определението за д-р Папазова, че е нагла, още когато беше в общината и участваше в комисията при г-жа Чауш тя се държеше надменно и нагло с посетителите в приемната никога не е разглеждала реално поставените въпроси за личните лекари,според нея за болните трябвало да се грижат близките особено когато в населените места няма джипита;тя просто не вземаше сериозно поставените въпроси за липса на лични лекари по селата и в това отношение е прав д-р Чолаков, че хората боледуват, умират. И всичко това е поради нехайство от страна на кметовете по селата,които кметове изобщо не мислят за своите избиратели и не си задават въпроса ако така продължава кой ще гласува за тях след години, тъй като населението по селата ще изчезне.
Коментари
Анонимен
Папазова малко да се засрами, защото до вчера яде хляб от общината
и кой казва истината тя или д-р Пенкова
частник
и аз съм ЕТ като личния си лекар, на мен кой ще плати наема и тока
Папазов ли
пациент
Наглостта на личните лекари и
Папазова надхвърлят всички
етични и морални норми.
Кой в Шуменска област получава
поне 30% от заплатите на тези лекари?
Какво освен да мерят кръвно,
да пишат рецепти и да препращат
и то само свои хора на специалисти
правят тези наглеци?
Анонимен
Този Чолаков е много нагъл и безкрупулен човек. Преди години ходих при него на преглед и така ме излъга , такива диагнози слага че въобще си няма хабер от медицина. Призовавам гражданите на Шумен никои да не ходи при този лъже-доктор.
Анонимен
Чолаков вече трета кола сменя, и може ли той да ни каже кой работи в този имунизационен кабинет в неговата клиника
Анонимен
Чолаков вече трета кола сменя, и може ли той да ни каже кой работи в този имунизационен кабинет в неговата клиника
санитарка
Питам Папазова, как аз да си платя тока като втори месец заплата ми закъснява
анонимка
Съгласна съм с определението за д-р Папазова, че е нагла, още когато беше в общината и участваше в комисията при г-жа Чауш тя се държеше надменно и нагло с посетителите в приемната никога не е разглеждала реално поставените въпроси за личните лекари,според нея за болните трябвало да се грижат близките особено когато в населените места няма джипита;тя просто не вземаше сериозно поставените въпроси за липса на лични лекари по селата и в това отношение е прав д-р Чолаков, че хората боледуват, умират. И всичко това е поради нехайство от страна на кметовете по селата,които кметове изобщо не мислят за своите избиратели и не си задават въпроса ако така продължава кой ще гласува за тях след години, тъй като населението по селата ще изчезне.
болна
Папазова като я изритат от стола напролет,сигурно селски доктор ще става,щом отсега се е загрижила как те не могат да си платят наема и тока.
та те нещастните вече и 3 бона не харесват, а пък с колко живеят пациентите не ви е грижа.
нали уж за тях работите