От 1-ви януари данъкът върху превозните средства в Шумен скача средно с 30%. Повече ще струва и прехвърлянето на недвижими имоти. Увеличенията се предлагат от кметската администрация и ще бъдат гласувани от Общинския съвет, стана ясно днес.
За лек автомобил с мощност на двигателя до 37 kW ще се плаща 51 ст. вместо сегашните 34 ст. за всеки киловат. Возилата с мощност от 37 kW до 55 kW ще се облагат с 60 вместо 40 ст., а колите от 55 до 74 kW – с 81 ст. вместо 65 ст. Собствениците на автомобили с мощност до 110 kW и тези над 110 kW ще се бръкнат съответно с 1,65 лв. и 1,85 лв. за киловат. Досега цените в тези категории бяха 1,32 лв. и 1,60 лв. Най-голямо увеличение е заложено при данъците на автобусите над 22 места – от 120 на 200 лв., при камионите с товароносимост до 12 тона – от 10 на 15 лв. за всеки тон, както и при мотоциклетите над 750 куб.см – от 100 на 150 лв.
„Данъкът върху превозните средства ще се увеличи с 25-30%, той не е променян близо 2 години. Данъкът за придобиване на имущество предлагаме да е 2,8 промила от оценката на имота, въпреки че колегите от други общини се ориентират към 3“, каза зам.-кметът по финанси на Община Шумен Александър Генчев. Това означава, че данъкът за придобиване на имущество се вдига с 27%. От общината настояват също да се свали прагът, под който недвижимите имоти не се облагат. Досега не се плащаше при прехвърляне, ако данъчната оценка е под 2520 лв. Предлага се сумата да стане 1680 лв.
Размерът на "Такса смет" за 2010-та няма да се увеличава. Тя бе увеличена преди година с около 30%.
ШУМ.БГ
Каква е целта на тези данъци-да се пълни местната хазна, или има и някакви екологични налози за мощни и стари коли. Защото моята е нова и мощна, но имам ЕВРО 5, и плащам 400 лева сега, а някоя шкода 120л дето харчи повече масло отколкото бензин има данък 12 лева, а аз мога да ида на Шан'зализа без да плащам ЕКО такса, а примерно пасата или тоарега на Костов имат евро 4
на общината и е трудно нама пари ,а на нас да не ни е лесно що не вземете да ни плащате за това че ходим по разбити улици и тротоари бе смешници къде огиват тези пари за заплати на администрацияна а тя е много голама според мен половината не трябва да са там за едно нещо трябва да ходиш на 5 гишета като може само на 2 да си свършиш работата дори самите служители се питат за какво са там на работа
00
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Коментари
шуменка
сигурно увеличават данъка за да могат да асвалтират разкопаните улици ХА ХА ХА
Смешници
Иван
разбираме, че е криза, че спадат приходите, но не разбирате ли че така режете клона на който седите?
Анонимен
да , иване много си прав спадат доходите на ощината ,ама спадат ама спадат и на нашия джоб......... но нали знаеш кат си пееш пенке ле кой ли те слуша
Анонимен
Каква е целта на тези данъци-да се пълни местната хазна, или има и някакви екологични налози за мощни и стари коли. Защото моята е нова и мощна, но имам ЕВРО 5, и плащам 400 лева сега, а някоя шкода 120л дето харчи повече масло отколкото бензин има данък 12 лева, а аз мога да ида на Шан'зализа без да плащам ЕКО такса, а примерно пасата или тоарега на Костов имат евро 4
Анонимен
Дигайте, дигайте ги още..... Догодина и 10 % събираемост няма да имате. Нещастници!
дрегер
а пътищата няма ли да оправите бе некадърници само вземате а не давате нищо на среща.Педали гнусни
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
хорейшио
на общината и е трудно нама пари ,а на нас да не ни е лесно що не вземете да ни плащате за това че ходим по разбити улици и тротоари бе смешници къде огиват тези пари за заплати на администрацияна а тя е много голама според мен половината не трябва да са там за едно нещо трябва да ходиш на 5 гишета като може само на 2 да си свършиш работата дори самите служители се питат за какво са там на работа
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата