От 1-ви януари данъкът върху превозните средства в Шумен скача средно с 30%. Повече ще струва и прехвърлянето на недвижими имоти. Увеличенията се предлагат от кметската администрация и ще бъдат гласувани от Общинския съвет, стана ясно днес.
За лек автомобил с мощност на двигателя до 37 kW ще се плаща 51 ст. вместо сегашните 34 ст. за всеки киловат. Возилата с мощност от 37 kW до 55 kW ще се облагат с 60 вместо 40 ст., а колите от 55 до 74 kW – с 81 ст. вместо 65 ст. Собствениците на автомобили с мощност до 110 kW и тези над 110 kW ще се бръкнат съответно с 1,65 лв. и 1,85 лв. за киловат. Досега цените в тези категории бяха 1,32 лв. и 1,60 лв. Най-голямо увеличение е заложено при данъците на автобусите над 22 места – от 120 на 200 лв., при камионите с товароносимост до 12 тона – от 10 на 15 лв. за всеки тон, както и при мотоциклетите над 750 куб.см – от 100 на 150 лв.
„Данъкът върху превозните средства ще се увеличи с 25-30%, той не е променян близо 2 години. Данъкът за придобиване на имущество предлагаме да е 2,8 промила от оценката на имота, въпреки че колегите от други общини се ориентират към 3“, каза зам.-кметът по финанси на Община Шумен Александър Генчев. Това означава, че данъкът за придобиване на имущество се вдига с 27%. От общината настояват също да се свали прагът, под който недвижимите имоти не се облагат. Досега не се плащаше при прехвърляне, ако данъчната оценка е под 2520 лв. Предлага се сумата да стане 1680 лв.
Размерът на "Такса смет" за 2010-та няма да се увеличава. Тя бе увеличена преди година с около 30%.
ШУМ.БГ
378173
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
При месечно възнаграждение 2500лв спокойно ще си купя мезонет за 1600лв и той няма да е обложен с данъци. Браво, умно предложение! Повишават се данъци, а се понижава необлагаем минимум!!! Ляво мислене - дясно управление. Общината се превръща в Бастилия. Всеки влязъл във властта има вина за мизирията в този град. За опитизъм ще добавя, че коледната украса е най-доброто, направено в изкопите на града ни - все пак иде празник!
Точно така коледната украса е най-хубавото нещо-което шуменци плащаме!Затова ни вдигат данъците,ако сте забелязали уличното не свети ,но коледна окраса имаме.Що за цинизъм е това?
Bravo,be 6to ne gi dignete o6te malko ,nie da pla6tame za tezi blectq6ti ulici,v toq grag sqka6 bomba e padnala,selskite pati6ta sa po hubavi !!!!!!!!!
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Кво стана
Кметя обеща да не вдига данъците, а тя точно обратната работа стана. Да си прегледа още веднъж обещанията и да се коригира дорде е време.+
@@@@@
При месечно възнаграждение 2500лв спокойно ще си купя мезонет за 1600лв и той няма да е обложен с данъци. Браво, умно предложение! Повишават се данъци, а се понижава необлагаем минимум!!! Ляво мислене - дясно управление. Общината се превръща в Бастилия. Всеки влязъл във властта има вина за мизирията в този град. За опитизъм ще добавя, че коледната украса е най-доброто, направено в изкопите на града ни - все пак иде празник!
KOLOMBO
С две думи: Мръсни комунисти
ненормолници
Точно така коледната украса е най-хубавото нещо-което шуменци плащаме!Затова ни вдигат данъците,ако сте забелязали уличното не свети ,но коледна окраса имаме.Що за цинизъм е това?
Knock
Inglourious BastArds!
papas
при тези условия декември е най удобното време за плащане на данъка за текущшата година,лихвата ще я променят по-трудно,тя е поносима
Ibanko
Bravo,be 6to ne gi dignete o6te malko ,nie da pla6tame za tezi blectq6ti ulici,v toq grag sqka6 bomba e padnala,selskite pati6ta sa po hubavi !!!!!!!!!
Idioti...........