Три златни, два сребърни, три бронзови медала и квоти за Балканския шампионат спечелиха шуменските атлети на завършилия в град Мизия национален шампионат по спортно ходене. В първенството участваха 82 състезатели от 11 клуба.

Най-силна бе доминацията на шуменските атлети, с треньори Господинка Жекова и Аня Темелкова, при девойките до 18 г., които трябваше да преминат дистанция от 5 км. Атлетките от Шумен заеха местата от 1-во до 4-то. Шампион стана Илияна Борисова, втора е Андрея Стоянова, трета Рафаела Радкова, четвърта Жанет Янакиева.

При жените представителката на СКЛА „Шумен“ Иванина Петкова спечели сребърен медал. Тя премина по трасето от 20 км. за 2 часа, 17 мин. и 17 сек.

Отличното представяне на шуменци продължи и при юношите.

Златен медал спечели и Еркан Заир при юноши до 20 г., който премина дистанцията от 10 км за 53:33 минути. Шампион стана и Драгомир Борисов при юноши до 18 г. на 10 км, а третото място в тази възрастова група спечели съотборникът му Кристиян Иванов. Бронзов медалист стана и Атила Расим при момчета под 16 г., които трябваше да преминат дистанция от 3 км.

За клуба по лека атлетика от Нови пазар сребърен медал донесе Лазаринка Христова, която финишира втора при момичета под 16 г. Христова премина по 3-километровото трасе за 18:03 минути.

Шампионите и вицешампионите в отделните възрастови групи ще представят България на Балканското първенство по спортно ходене, което ще се проведе на 4 април в гръцката столица Атина.