52-ото издание на най-старото лекоатлетическо състезание в Шумен крос „Златна есен“ събра тази година 295 ученици от 3 до 12 клас от училищата в Шумен.

По традиция надпреварата се проведе по алеите на Градската градина, като дистанциите, на които се състезавах атлетите бяха 250 м, 500 м и 1000 м.

С най-много купи от състезанието си тръгнаха възпитаниците на СУ „Панайот Волов“, които спечелиха трофеите за масовост при учениците 5-8 клас и 9-12 клас, както и първите места в комплексното класиране за тези две възрасти.

Второто място в отборната надпревара при 5-8 клас взеха атлетите от СУ „Сава Доброплодни“, третото – от СУ „Йоан Екзарх Български“.

При юношите и девойките 9-12 клас купата за второ място отборно бе за Професионална гимназия по икономика, а за третото за СУ „Йоан Екзарх Български“.

При най-малките, 3-4 клас дубъл направиха учениците от ОУ „Д-р Петър Берон“, които спечелиха купата за масовост и първото място в комплексната надпревара. Второто място отборно е за ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ от село Царев брод, третото – СУ „П. Волов“.

Най-масово бе състезанието за учениците 5-8 клас. В него участваха общо при момчетата и  момичетата 140 лекоатлети. Те бяха разделени в четири старта – момичета и момчета 5-6 клас и момичета и момчета 7-8 клас. Най-масова пък бе надпреварата при юношите 9-12 клас, където за призовите места бягаха 62-ма.

Ето и имената на най-бързите в крос „Златна есен“ за тази година в отделните възрастови групи. Участниците от 3 и 4 клас бягаха 250 м., тези от 5-ти до 8-ми клас и девойките 9-12 клас – 500 м, а юношите 9-12 клас – 1000 м.

При момичета 3-4 клас победител е Христислава Емилова от ОУ „Д-р Петър Берон“, втора е Дилара Исмаилова от ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ от село Царев брод, трета е Лора Маринова от СУ „П.Волов“.

При момчетата 3-4 клас първите три места заеха възпитаници ОУ „Д-р Петър Берон“ - първи е Данислав Василев, втори – Александър Крумов, трети – Мерт Нуриев.

Михаела Николаева от СУ „Сава Доброплодни“ спечели старта при момичета 5-6 клас. След нея финишира Юлина Здравкова от СУ „Йоан Екзарх Български“, а трета се нареди Мариела Ангелова от  ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ от село Царев брод.

При момчетата 5-6 клас почетната стълбичка бе окупирана от възпитаници на СУ „П.Волов“. Победител стана Алпер Ахмедов, втори е Теодор Господинов, трети – Идис Ахмедов.

Най-бърза при състезателките 7-8 клас бе Калина Димчева от СУ „Сава Доброплодни“, втора  в този старт финишира Рая Петрова от същото училище, а трета – Синем Халидова от СУ „П.Волов“.

При момчетата 7-8 клас победител в крос „Златна есен“ тази година е Атила Расим от СУ „П.Волов“. Втори е Симеон Семерджиев от СУ „Сава Доброплодни“, трети е Мартин Маринов от СУ „П.Волов“.

Аделина Павлова от СУ „Йоан Екзарх Български“ и Симеон Ангелов от Професионалната гимназия по икономика спечелиха първите места при най-големите ученици 9-12 клас.

След победителите в тази възрастова група се наредиха: Гюнай Нихат от СУ „П.Волов“ и Андрея Стоянова от СУ „Сава Доброплодни“, Добромир Димитров и Драгомир Борисов и двамата от СУ „П.Волов“.

Крос „Златна есен“ се организира от ЦПЛР-УСШ „Хан Крум“, като със старта на състезанието се слага и началото на учебно-тренировъчната година в школата.