Пробив в европейска лаборатория бе още една крачка към тайната на енергията, добивана чрез термоядрен синтез - процесът, с който се захранват звездите.

В лабораторията JET (Joint European Torus) за втори път бе подобрен световният рекорд за количество енергия, което може да бъде извлечено в усилията за сливане на две форми на водорода.

Човечеството ползва ядреното делене, за да получава енергия - процесът е познат от атомните реактори и при него енергията се отделя с разцепване на атомните ядра. Обратно, термоядреният синтез се осъществява чрез сливане на атоми при много висока температура. Ако бъде пресъздаден на Земята, както става в звездите, ще донесе със себе си потенциал за неизчерпаеми нисковъглеродни ресурси.

Енергията, извлечена от водородните атоми в лабораторията JET, е два пъти повече от постигнатото в подобни тестове през 1997 г.


Пробивът е важен за следващите няколко десетилетия; очаква се произвежданата така енергия да започне масово да захранва световната икономика едва в средата на века.

Важен за бъдещето

Резултатът от експеримента е капка в морето на световното енергийно потребление. Произведените 59 мегаджаула за 5 секунди (11 мегавата) са малко: достигат едва да се свари вода колкото има в 60 чайника.

Успехът му обаче дава надежда, защото показва, че подходи и избори, направени за изграждания във Франция термоядрен реактор - бъдещ европейски център на тази научна работа - са в правилната посока, пише Би Би Си.

Част от тази посока е свързана с условията, в които се симулира процесът в звездите. В ядрото на Слънцето това може да стане при температура около 10 млн. градуса при изключително силна гравитация, по-слабата на земята би изисквала температури до 100 млн. градуса. Тъй като не са известни материали, способни да издържан на подобни температури, алтернативата в лабораторни условия е свързана с използването на плазма, изградена от изотопите деутерий и тритий, в магнитно поле, подобно на сплескана окръжност.

Петте секунди всъщност са праг, който по-късно може лесно да бъде вдигнат до пет минути, пет часа или повече - но не и в JET, който не може да издържи на твърде висока температура.

Следваща стъпка: Франция, 2025 г.

JET е създаден през 1983 г., за да изучава ядрения синтез при условия, които се доближават до нужните за електроцентрала. Това е единственият експеримент, който може да работи със смесеци от два изотопа на водорода - деутерий и тритий - който ще се използва за търговското производство на енергия.

Именно наследник на JET ще е изгражданият във Франция ITER - машина, която трябва да е способна да произвежда чрез синтез енергия в търговски мащаб. Работата на този проект, който трябва да заработи от 2025 г., е важна за редица държави, отделящи средства за него: страни от ЕС, Съединените щати, Китай, Русия.


Китай наскоро обяви собствен пробив с рекордно устойчиво отделяне на енергия при много високи температури в едно от т. нар. изкуствени слънца на страната.

Освен високата температура, пред всички учени по света, работещи по термоядрения синтез, стои неизменен въпрос: как да се направи така, че реакциите да произвеждат повече енергия, отколкото поглъщат, и това да се прави устойчиво?

Дневник