На 6 януари църквата чества Кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан.

Според евангелския разказ в петнадесетата година от царуването на император Тиберий (14-37 г.) в Йорданската пустиня проповядвал последният старозаветен пророк - св. Йоан Кръстител, наречен още Предтеча. Той възвестявал идването на дългоочаквания Месия и призовавал към покаяние.

Онези, които се каели и изповядвали греховете си, били кръщавани в река Йордан, за да се пречистят. Исус Христос също бил кръстен от св. Йоан във водите на реката. Тогава Спасителят бил на около тридесет години.

Докато се молел, небето се отворило, Светият Дух слязъл в образа на гълъб над него, а от висините се чул глас:

    "Ти си Моят Син възлюбен; в Тебе е Моето благоволение!"

Евангелие на Лука

За църквата това е третият по значимост християнски празник след Рождеството и Възкресението на Исус. Нарича се Богоявление, тъй като за първи път при кръщението на спасителя Бог се открива на света в своите три неразделни лица - Отец, Син и Дух Свети.


Йордановден

В народната традиция празникът е известен като Йордановден. Имен ден днес празнуват всички, които носят имената Йордан, Йорданка, Дана, Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Божа, Божанa.

Йордан и Йорданка са сред най-разпространените имена в България, сочат данните на Националния статистически институт. По официални данни над 45 хил. мъже и близо 35 хил. жени в страната носят тези имена Имениците днес са общо над 133 хил. души

Дневник