Общинските съветници в Шумен да получават 70% от пълното си възнаграждение, дори и да не присъстват на сесия, настояват в своя докладна записка 14 представители на местния парламент. В момента ако съветниците отсъстват от редовно заседание без уважителни причини, не получават нищо.

Необичайното искане е част от по-голям пакет от предложени промени в Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет.

Друго предложение е да се намали размерът на глобата за отсъствие за повече от 5 поредни точки от дневния ред. По сега действащия правилник за това провинение се отнема сума в размер на 30% от полагащата се за съответното заседание на Общинския съвет. Новото искане е за санкция в размер на едва 5%.

Авторите на промените в правилника искат да се промени кардинално и начинът на формиране на заплатите им. В момента за участие в редовно заседание се вземат 12% от основното възнаграждение на кмета на Общината, а за участие в комисия - по още 7%. Новото предложение е заплатата им да е фиксирана /независимо в колко комисии участва всеки съветник/ на 50% от възнаграждението на председателя на Съвета, който пък получава 60% от кметската заплата.

Докладната записка е качена за едномесечно обществено обсъждане на сайта на Общината, след което ще бъде внесена за гласуване в Общинския съвет. Предложения за изменения и допълнения могат да се правят на гише №3 в информационния център на Общината или на e-mail obsavet@shumen.bg.

ШУМ.БГ